22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSuperliga | Ştiinţa a învins, LPF i-a remarcat. Vezi echipa etapei!

Superliga | Ştiinţa a învins, LPF i-a remarcat. Vezi echipa etapei!

Ştiinţa a bifat prima victorie, 2-0 cu Dinamo, la Bucureşti şi pe lângă punctele obţinute a dat şi trei „lei“ în echipa etapei. Remarcaţii LPF-ului au fost Laurenţiu Popescu, Alex Mitriţă şi Eugen Neagoe. Explicaţiile se cam ştiu, dar merită citite.

Iată cum arată echipa ideală a primei etapei:

PORTAR:

Laurenţiu Popescu (Universitatea Craiova)
A apărat un nou penalti, al patrulea de la revenirea în poarta alb-albaştrilor. Intervenţiile lui au păstrat neatinsă plasa porţii oltenilor.

FUNDAŞI:

Cristian Manea (CFR 1907 Cluj)
A dominat cu autoritate întreg flancul drept. A înscris golul care a închis tabela şi a adus clujenilor o victorie clară.

Márk Tamás (Sepsi Sf. Gheorghe)
A avut o prestaţie sigură în centrul defensivei covăsnenilor. A fost printre cei mai buni de pe teren din duelul Rapid – Sepsi.

Arlind Ajeti (CFR 1907 Cluj)
Sosit la CFR Cluj în această vară, a avut un debut reuşit. A fost ca un zid în faţa adversarilor.

Valentin Ţicu (Petrolul Ploiești)
Căpitanul „lupilor galbeni“ a arătat aceeaşi dăruire pe teren. Şi-a trecut în cont o pasă decisivă.

MIJLOCAŞI:

Alexandru Chipciu (Universitatea Cluj)
Experimentatul mijlocaş a marcat pentru a 40-a oară în principala competiţie internă.

Adrian Şut (FCSB)
A continuat seria evoluţiilor bune din ediţia precedentă. A depus un efort consistent pe toată durata partidei de la Tg. Jiu.

Constantin Grameni (Farul)
A înscris la doar câteva minute după ce a fost introdus pe teren, golul său asigurându-le dobrogenilor trei puncte.

ATACANŢI:

George Merloi (FC Voluntari)
A reuşit o dublă şi a scos un penalti. A fost cel mai bun meci făcut în tricoul celor de la FC Voluntari.

Florinel Coman (FCSB)
Deşi a evoluat doar o repriză, a făcut diferenţa pe teren. A contribuit la prima reuşită a roş-albaştrilor, apoi a scos penaltiul pe care tot el l-a transformat.

Alexandru Mitriţă (Universitatea Craiova)
Revenit în pauza competiţională la echipa sa de suflet, a contribuit decisiv la ambele reuşite ale Universităţii.

ANTRENORUL ETAPEI:

Eugen Neagoe (Universitatea Craiova)
Oltenii s-au impus în derbiul cu Dinamo graţie evoluţiei din repriza secundă, când echipa a intrat mult mai motivată pe teren.

Citeşte şi: Alex Mitriță, „cheia“ victoriei cu Dinamo: „Meci greu!“