9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalUniversitatea Craiova s-a „încălzit“ cu CSM Slatina pentru meciul cu Dinamo

Universitatea Craiova s-a „încălzit“ cu CSM Slatina pentru meciul cu Dinamo

Universitatea Craiova a demarat pregătirile primei partide oficiale din noul sezon competițional al Superligii, cel cu Dinamo, de la București, programa luni, de la ora 21.30. Alb-albaștrii au susținut astăzi, în cantonamentul din Lunca Jiului, un joc amical împotriva alb-roșilor de la CSM Slatina. Au învins cu 4-0 pe divizionara secundă! Golurile Științei au fost marcate de Alex Mitriță (’12), Marian Danciu (’39) și Ante Roguljic (’59, ’70).

Antrenorul grupării din Bănie, Eugen Neagoe, a început meciul cu următorul unsprezece: L. Popescu – Borța, Mendy, R. Silva, Bancu – Crețu, Screciu – Ivan, Danciu, Mitriță – Koljic. În repriza secundă au mai intrat: Lazar – Vlădoiu, Mitran, Tomasec, Ndong, Căpățînă, Mateiu, Ișfan, Roguljic, Markovic, Trică și Găină.

CSM Slatina (prima repriză): David Dincă, Constantin Radu, Jhon Mondragon, Pisăru, Donca, Ţegle, Ciocâlteu, Cătălin Doman, Marin Alexandru, Dragu.
CSM Slatina (a doua repriză): Silveanu, Adrian Vlad, Abel Stan, Sălcianu, Călin Toma, Matei, Dorin Toma, Răsdan, Raphael Stănescu, Cristea, Valentin Alexandru.

Acesta a fost cel de-al șaselea joc de verificare susținut de Universitatea Craiova în pregătirea din această vară, contabilizând și testele din cantonamentul din Bulgaria. Acolo, jucătorii Științei au înregistrat trei victorii (2-0 cu Botev Plovdiv, 2-0 cu FC Drita şi 3-2 cu Slavia Sofia) şi două înfrângeri (0-2 cu Ludogorets şi 0-2 cu Lokomotiv Plovdiv).

La rândul său, CSM Slatina va întâlni miercuri, pe teren propriu, de la ora 18.00, pe CS Mioveni, formaţie retrogradată din Superligă.