16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalUniversitatea Craiova – Farul Constanța 1-1 | Şah la "Rege"! "Marinarii" au eşuat în Bănie

Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-1 | Şah la „Rege”! „Marinarii” au eşuat în Bănie

Universitatea Craiova și Farul Constanța au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida susţinută sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, din etapa 8 a play-off-ului Superligii. A fost un meci viu disputat, cu două penaltiuri şi cu câte o repriză câştigată de fiecare formaţie.

Ambasadorii Ştiinţei de sâmbătă seară au fost Dănuţ Bica, fost fotbalist al Universităţii Craiova, şi Vicenţiu Neagoe, unul dintre vechii lideri ai galeriei.

În minutul 7 al meciului, la o fază banală, Alibec a căzut uşor, teatral, în careu, după o atingere a lui Mitrea, iar la analiza VAR a ieşit penalti. Lovitura de pedeapsă şi-a asumat-o Alibec, iar şutul acestuia a fost apărat de Laurenţiu Popescu (’11).

Craiova a replicat Mateiu (’14) şi Cîmpanu (’21), dar Aioani a rămas cu poarta „albă”.

„Marinarii” au deschis scorul în urma unei erori imense comise de Vlădoiu. Acesta a pierdut uşor o minge lângă tuşe, în faţa lui Alibec, care i-a pasat apoi în faţa porţii lui Mateus (’24, 0-1).

Au urmat două ocazii bune ale Ştiinţei, prin Markovic (’31, ’43) şi Zajkov (’31), dar golul tot nu a venit.

Cu puţin înainte de pauză, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, după ce Alibec l-a lovit în ceafă pe Vlădoiu, lăsându-l lat (’45+4).

Ivan a readus bucuria

Nemulţumit de randamentul echipei, Eugen Neagoe a operat trei modificări la pauză şi Ştiinţa a început în forţă, cu o lovitură de cap a lui Creţu, scoasă cu greu de Aioani (’47). Dominarea alb-albaştrilor a continuat şi ocaziile n-au întârziat să apară. Aproape de golul egalizator a fost Markovic, care a driblat doi fundaşi, dar şutul său a fost deviat în corner (’61).

O ocazie uriaşă s-a petrecut în minutul 63, când Markovic, Baiaram şi Creţu au avut şansa să înscrie, dar fie au şutat în blocaj, fie a intervenit Aioani. Nici Roguljic nu şi-a reglat tirul (’75), apoi oaspeţii au început să tragă de timp din nimic, fără să fie „deranjaţi” de Chivulete.

Ştiinţa a reuşit egalarea într-un final, printr-un penalti transformat de Andrei Ivan (’82, 1-1), dictat după o intrare întârziată a lui Boli asupra lui Koljic.

Finalul a fost „fierbinte”, cu ocazii monumentale ratate de olteni. „Geană” a trecut la tricou, iar Cârţu a transpirat jos, în spatele porţii lui Popică. Până la urmă fiecare echipă s-a ales cu câte un punct, deşi Universitatea Craiova a dominat şi ar fi meritat victoria.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (’46, Căpăţînă), Zajkov, Mitrea (’46, Creţu), Badelj (’65, Roguljic) – Mateiu (’68, Koljic), Screciu – Cîmpanu (’46, Baiaram), Ișfan, Ivan – Markovic. Antrenor: Eugen Neagoe.

Farul Constanța: Aioani – Kiki, Boli, Artean, Borza (’73, Birzu) – Grobry, Nedelcu (’84, Casap), Grameni (’84, Baravykas) – Mateus (’46, Sali), Alibec, L. Munteanu (’65, D. Sîrbu). Antrenor: Gică Hagi.

Cartonașe galbene: Baiaram ’90+3, Işfan ‘ / Borza ’12, Mateus ’37, Sali ’90+2.
Cartonaş roşu: Alibec ’45+4.
Au arbitrat: Florin Chivulete – Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu; Horia Mladinovici.
VAR: Istvan Kovacs, Alexandru Cerei.
Observatori: Alexandru Deaconu (CCA), Ioan Mironaș (LPF).

În etapa viitoare, penultima din play-off-ul Superligii, Universitatea Craiova va juca în Giulești cu Rapid (22 mai, ora 20.30). La rândul său, Farul va evolua la Ovidiu Constanța împotriva FCSB-ului (21 mai, ora 21.00).

Superliga, play-off, etapa 8:

Vineri, 12 mai: Rapid – Sepsi 0-0.
Sâmbătă, 13 mai: „U“ Craiova – Farul 1-1.
Duminică, 14 mai – ora 21.00: FCSB – CFR Cluj.

Clasament: 1. Farul 47 puncte (golaveraj 17-10), 2. FCSB 43 (11-7), 3. CFR Cluj 39 (8-10), 4. „U“ Craiova 37 (12-11), 5. Rapid 35 (10-16), 6. Sepsi 26 (8-12).

Superliga, play-out, etapa 8:

Vineri, 12 mai: Voluntari – Botoșani 2-0.
Sâmbătă, 13 mai: Petrolul – Hermannstadt 0-1, U Cluj – Chindia 2-0.
Duminică, 14 mai – ora 13.30: Mioveni – UTA, ora 18.15: FCU – Argeş.

Clasament: 1. Petrolul 34 (9-6), 2. Voluntari 33 (15-9), 3. FCU 32 (10-5), 4. Hermannstadt 31 (9-5), 5. Botoşani 28 (5-4), 6. U Cluj 30 (10-8), 7. UTA 22 (7-8), 8. Chindia 22 (5-10), 9. FC Argeș 21 (6-9), 10. Mioveni 11 (0-12).