13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor | Benfica şi Borussia au făcut un pas spre sferturi

Liga Campionilor | Benfica şi Borussia au făcut un pas spre sferturi

Formaţiile Benfica Lisabona şi Borussia Dortmund au cunoscut victorii în prima manşă a optimilor de finală din Liga Campionilor.

Benfica Lisabona a făcut un pas mare spre sferturi, după ce a învins-o pe FC Bruges cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seară, în deplasare, în prima manşă a optimilor. „Vulturii“ s-au impus prin golurile marcate de Joao Mario (’51 – penalti) şi de David Neres (’88).

Benfica: Mignolet – Clinton Mata, Hendry, Mechele, Meijer – Odoi (’65, Nielsen), Onyedika – Buchanan, Vanaken, Sowah (’79, Jutgla) – Lang.

FC Brugge: Vlachodimos – Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo – Florentino, Chiquinho – Aursnes, Joao Mario (’90+4, J. Neves), Rafa Silva (’65, D. Neres) – G. Ramos (’65, Guedes).

Manşa secundă va avea loc pe 7 martie, la Lisabona.

Borussia Dortmund a învins-o pe Chelsea

La rândul său, Borussia Dortmund a învins-o pe Chelsea cu scorul de 1-0 (0-0), pe teren propriu. Unicul gol al partidei a fost înscris de internaţionalul german Karim Adeyemi (’63). Pentru fotbalistul a cărui mamă e româncă a fost al şaselea gol înscris în Champions League.

De remarcat faptul că Borussia a câştigat toate cele şapte partide din 2023 (în toate competiţiile).

Borussia: Kobel – Wolf (’73, Ryerson), Sule, Schlotterbeck, Guerreiro – Can – Adeyemi (’79, Bynoe-Gittens), Bellingham, Ozcan, Brandt – Haller (”68, Modeste).

Chelsea: Arrizabalaga – James, Koulibaly, Silva, Chilwell (’71, Cucurella) – Loftus-Cheek, Fernandez – Ziyech, Joao Felix, Mudryk (’71, Mount) – Havertz.

Manşa secundă se va juca în data de 7 martie, pe „Stamford Bridge“.

Liga Campionilor, optimi de finală:

Marţi, 14 februarie: AC Milan – Tottenham 1-0, PSG – Bayern 0-1.
Miercuri, 15 februarie: Club Brugge – Benfica 0-2, Dortmund – Chelsea 1-0.
21 februarie – ora 22.00: Frankfurt – Napoli, Liverpool – Real Madrid.
22 februarie – ora 22.00: Inter – FC Porto, Leipzig – Manchester City.

Citeşte şi: Liga Campionilor | PSG s-a înclinat în faţa lui Bayern. Francezii, de nerecunoscut în 2023