11.7 C
Știri de ultima orăSportLionel Messi a „demolat“ naţionala Estoniei cu cinci goluri

Lionel Messi a „demolat“ naţionala Estoniei cu cinci goluri

Lionel Messi a marcat toate cele cinci goluri ale echipei sale în meciul amical cu Estonia, câştigat cu 5-0, duminică seară, la Pamplona. Messi a marcat pentru prima oară cinci goluri în tricoul naţionalei Albiceleste, ajungând la 86 de goluri pentru naţionala Argentinei. Leo Messi a înscris pe stadionul El Sadar în minutele 9 (penalty), 45, 47, 71 şi 76.

Acest amical s-a desfăşurat la câteva zile după ce Argentina a câştigat Finalissima (3-0 cu Italia), în faţa a 18.332 spectatori.

Argentina: Armani – Nahuel Molina (Montiel, 73), Pezzela, Lisandro Martinez (Senesi, 64), Marcos Acuna (Nico Gonzalez, 73) – De Paul (Exequiel Palacios, 64), Mac Allister (Foyth, 67), Papu Gomez – Messi, Julian Alvarez, Joaquin Correa (Dybala, 64).

Estonia: Igonen – Teniste, Purg (Vassiljev, 64), Mets, Paskotsi, Pikk (Sinyavski, 64) – Soomets, Kait (Kuusk, 64), Martin Miller (Kallaste, 64) – Zenjov (Anier, 46), Sorga (Kirss, 81).

Replică pe măsură a lui Ronaldo

Cristiano Ronaldo a făcut un meci perfect în Liga Națiunilor, în partida Portugalia – Elveția 4-0. Lusitanul a marcat de două ori și a oferit o pasă de gol.

CR7 și-a început recitalul în minutul 15, când Carvalho a deschis scorul dintr-o pasă a starului lui United. Până la pauză s-a făcut 3-0, după ce Ronaldo și-a trecut în cont o dublă. Cristiano venea după 5 meciuri la rând la națională în care nu marcase, cea mai slabă serie a sa din ultimii 10 ani. Și-a luat revanșa cu Elveția, ajungând la 117 goluri în 188 partide pentru Portugalia.

În repriza a doua, Ronaldo a mai marcat o dată, în minutul 51, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita pe motiv de offside. Totuși, scorul final a fost stabilit de Joao Cancelo.

Portugalia: Patricio – Cancelo, Pepe, Danilo, Mendes – Otavio (Leao, 77), Carvalho (Nunes, 84), Neves (Palhinha, 77) – Ronaldo, Diogo Jota (Horta, 67), Fernandes (Silva, 66). Selecţioner: Santos.

Elveţia: Kobel – Mbabu, Schar, Frei, Rodriguez – Sow (Gavranovic, 81), Xhaka – Steffen (Bottani, 69), Shaqiri (Freuler, 69), Lotomba – Seferovic (Embolo, 62). Selecţioner: Yakin.

După două partide din grupa a 2-a a Ligii Națiunilor, Portugalia e lider, cu 4 puncte, la egalitate cu Cehia.

Citeşte şi: Liga Naţiunilor / Cu Chiricheş în „cireş”, România a dat greş! Evoluţie jenantă în Muntenegru