5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalChindia Târgoviște a răpus-o pe Concordia Chiajna la penaltiuri și a rămas în Liga 1

Chindia Târgoviște s-a impus la loviturile de departajare, cu 5-1, în partida susținută duminică seară, pe stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești, în fața Concordiei Chiajna, în returul barajului pentru Liga 1. Dâmbovițenii și-au asigurat astfel menținerea pe prima scenă, deoarece în meciul tur ilfovenii se impuseseră cu 2-1.

În timpul reglamentar, Chindia a avut 1-0, grație golului marcat de Nasser Chamed din minutul 90+1. Cele două reprize suplimentare nu au adus nimic nou, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. Acolo, pentru Chindia au înscris Paul Iacob, Passaglia, Chunchukov și Celea. Pentru Chiajna a înscris Llullaku și au ratat Sokovic, Palmeș.

Chindia: Căbuz – Căpușă, C. Dinu (’82, Sila), Iacob, Corbu (’71, Cherchez) – Șerban, Dulca, Passaglia, Popadiuc (’71, Chunchukov) – Florea, Chamed (’96, Celea). Antrenor: Emil Săndoi.

Concordia: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc, Taub – Codrea – Roșu (’46, L. Ion), N. Popescu, Matis (’53, A. Llullaku), A. Voicu (’90+10, Sokovic) – Batin. Antrenor: Ianis Zicu.

Cartonașe galbene: C. Dinu, Cherchez, Passaglia / Codrea, Palmes, Marc.

A arbitrat: Istvan Kovacs.