7 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Real Madrid a trecut de City şi va juca finala cu Liverpool

Liga Campionilor / Real Madrid a trecut de City şi va juca finala cu Liverpool

Real Madrid a reuşit o calificare dramatică în finala Ligii Campionilor. „Galacticii“ s-au impus miercuri seară, pe „Santiago Bernabeu“, cu 3-1 (0-0, 2-1), după prelungiri, în faţa formaţiei Manchester City, în manşa secundă a semifinalelor. În tur, britanicii se impuseseră cu 4-3 pe „Etihad“.

Real Madrid a fost condusă în minutul 90 cu 1-0 de City, după un gol al lui Riyad Mahrez, reușit în minutul 73, cu un șut puternic din interiorul careului în colțul din stânga.

Rodrygo, inspirat introdus de Ancelotti, a reuşit o dublă miraculoasă (’90, ’90+1) și a trimis meciul în prelungiri.

Pe fondul euforiei, madrilenii au atacat furibund și au primit un penalti, pe care, bineînțeles, Karim Benzema l-a transformat cu precizie (’95) și a adus calificarea Realului în finala Ligii Campionilor.

Statistica meciului:

Statistică oferită de flashscore.ro

Real Madrid: Thibaut Courtois – Dani Carvajal, Eder Militao (’115, Jesus Vallejo), Nacho, Ferland Mendy – Toni Kroos (’68, Rodrygo), Casemiro (’75, Marco Asensio), Luka Modric (’75, Eduardo Camavinga) – Federico Valverde, Karim Benzema (’104, Dani Ceballos), Vinicius Junior (’115, Lucas Vazquez).
Antrenor: Carlo Ancelotti.

Manchester City: Ederson – Kyle Walker (’72, Oleksandr Zincenko), Ruben Dias, Aymeric Laporte, Joao Cancelo – Bernardo Silva, Rodri (’99, Raheem Sterling), Kevin De Bruyne (’72, Ilkay Gundogan) – Riyad Mahrez (’85, Fernandinho), Gabriel Jesus (’78, Jack Grealish), Phil Foden.
Antrenor: Pep Guardiola.

Cartonaşe galbene: Modric ’9, Dani Carvajal ’65, Eder Militao ’83, Valverde ’90+6 / Laporte ’9, Sterling ’101, Zincenko ’113.

Au arbitrat: Daniele Orsato – Ciro Carbone, Alessandro Giallatini; Davide Massa.

Finala Ligii Campionilor va avea loc pe 28 mai, pe „Stade de France“. Adversara Realului va fi Liverpool, care a trecut în cealaltă semifinală de Villarreal cu scorul „general“ de 5-2.