24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSepsi - FCU 2-1 / Planul de acasă nu s-a potrivit la Sfântu Gheorghe

Sepsi – FCU 2-1 / Planul de acasă nu s-a potrivit la Sfântu Gheorghe

FCU Craiova a pierdut, scor 1-2, partida susținută vineri seară, în Covasna, în fața formației Sepsi. Disputa de la Sfântu Gheorghe a deschis etapa 30, ultima din campionatul regular al Ligii 1.

Oltenii au marcat primii, prin Juan Bauza, cu un șut plasat la colțul din dreapta al porții (‘8, 0-1).
Gazdele au replicat imediat și au intrat la cabine în avantaj, asta grație reușitelor lui Marius Ștefănecu (’39), respectiv Alexandru Tudorie (’45+1).

În partea a doua tot covăsnenii au fost mai periculoși, irosind trei mari ocazii, două prin Golofca și una prin Ștefănescu. Elevii lui Nicolo Napoli nu au avut cu ce se lăuda în partea secundă.

Sepsi: Began – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – P. Păun, Gonzales, Askovski (’62, Golofca) – Damascan (’62, Aganovic), Tudorie, Ștefănescu (’90+2, Bălașa). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FCU: R. Popa – Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert (’16, Bușu) – Asamoah, Baeten – Sidibe (’78, Ondaan), Bauza (’67, Cl. Bălan), Van Durmen (’78, Marquet) – Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Păun ’16, Mitrea ’25, Aganovic ’71, Ștefănescu ’83, Began ’90 / Comapgno ’14, Bușu ’41, Baeten ’58, Asamoah ’62.

Au arbitrat: Andrei Antonie – Andrei Constantinescu, Alexandru Vodă; Rareş Vidican.

Statistică oferită de flashscore.ro

„Am făcut o primă repriză bună, echilibrată, am încercat să dăm gol. A doua repriză n-am jucat bine noi. Ei au avut 3-4 ocazii de gol şi au câştigat. Mă aşteptam mai mult de la băieţii mei dar mergem înainte. Sunt mulţumit de clasament. Incepe play-out, e un turneu de 9 partide”, a declarat antrenorul oltenilor, Nicolo Napoli.

Clasament oferit de flashscore.ro

Citeşte şi: Liga 2 / CCA a stabilit brigada meciului Unirea Dej – Viitorul Pandurii Târgu Jiu