23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLPF a anunţat echipa etapei 26 din Liga 1. Doi „lei“ şi-au câştigat locul în formula ideală

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat echipa etapei 26 din Liga 1. Derbiul Universitatea Craiova – FCU, scor 2-0, a fost apreciat de către reprezentanţii forului fotbalistic, care au ales doi jucători ai Ştiinţei în formula ideală.

Iată cum arată echipa ideală a etapei a 26-a:

PORTAR:

Mihai Aioani (Farul / 22 de ani)
A închis excelent poarta. Prinde „Echipa etapei“ pentru a doua oară în acest sezon.

FUNDAŞI:

Bogdan Vătăjelu (Universitatea Craiova / 28 de ani)
A depus un efort consistent pe toată durata meciului. A contribuit la prima reuşită a Universităţii.

Răzvan Patriche (Dinamo / 35 de ani)
Cu experimentatul fundaş în centrul defensivei, Dinamo a rezistat eroic la Arad, de unde s-a întors cu un punct.

Alin Șeroni (FC Botoşani / 34 de ani)
A înscris pentru întâia oară în stagiunea curentă, în care a bifat 20 de prezenţe.

Bradley de Nooijer (Farul / 24 de ani)
Şi-a tecut în cont a cincea pasă decisivă din campionatul curent, sezonul în curs fiind cel mai bun din carieră la acest capitol.

MIJLOCAŞI:

Valentin Gheorghe (FCSB / 25 de ani)
Este arma secretă a bucureştenilor din acest sezon. A intrat în repriza secundă şi a înscris două goluri.

Darius Olaru (FCSB / 23 de ani)
Creierul roş-albaştrilor de la centrul terenului a marcat din nou. A ajuns la 20 de reuşite în Liga 1.

Enriko Papa (FC Botoşani / 28 de ani)
A contribuit cu un gol şi o pasă decisivă la succesul care i-a apropiat pe moldoveni şi mai mult de a treia prezenţă consecutivă în play-off.

Marius Ștefănescu (Sepsi OSK / 23 de ani)
Este unul dintre cei mai buni jucători din lotul covăsnenilor din ediţia curentă, cea în care a marcat pentru a patra oară.

ATACANŢI:

Gustavo Vagenin (Universitatea Craiova / 30 de ani)
Trece printr-o formă foarte bună. A înscris pentru a treia etapă la rând.

Robert Moldoveanu (Farul / 22 de ani)
Este noul pariu al lui Hagi. Introdus pe teren în ultimele 20 de minute, a marcat un gol şi a oferit o pasă decisivă.

ANTRENORUL ETAPEI:

Anton Petrea (FCSB / 46 de ani)
Cu el pe bancă, roş-albaştrii au bifat un nou succes, ajungând la 19 meciuri consecutive fără înfrângere.