12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAlex Băluță, lider cu Academia Puskas în Ungaria

Alex Băluță, lider cu Academia Puskas în Ungaria

Fotbalistul craiovean Alex Băluță a fost titular în meciul susținut și câștigat, duminică, de echipa Academia Puskas, pe teren propriu, cu 1-0, în fața formației Mol Fehervar. Golul care a făcut diferența a fost marcat de Favorov, în minutul 67. Disputa a contat pentru etapa 18 din prima ligă a campionatului Ungariei.

Fostul mijlocaș al Universității Craiova a fost înlocuit în minutul 74 de un alt român, Marius Corbu (19 ani).
România a avut un reprezentant și în echipa oaspete, pe Adrian Rus, care a fost integralist.

Academia Puskas este lider în Ungaria, cu 37 de puncte, și este urmată de Ferencvaros (35 puncte, un joc mai puțin) și Kisvarda (35).