14.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalSerie A / Juventus a câştigat spectaculos cu AS Roma. Vezi situaţia la zi!

Serie A / Juventus a câştigat spectaculos cu AS Roma. Vezi situaţia la zi!

Meci fantastic desfăşurat duminică, pe „Stadio Olimpico“, în faţa a 33.178 de spectatori. AS Roma a pierdut disputa cu Juventus Torino, scor 3-4, la capătul unui joc nebun, în care a irosit şi o lovitură de pedeapsă în final. Partida a contat pentru etapa 21 din Serie A.

Romanii au deschis scorul prin Abraham (’11), dar torinezii au intrat la cabine la egalitate, după reuşita lui Dybala (’18). La reluare, gazdele au revenit în avantaj graţie lui Mikhtaryan (’48), apoi Pellegrini a făcut 3-1 (’53). Deşi părea greu de crezut, Juventus a marcat de trei ori consecutiv în doar 7 minute, prin Locatelli (’70), Kulusevski (’72) şi De Sciglio (’77). AS Roma a avut şansa de a restabili egalitatea în final, dar Lorenzo Pellegrini a irosit o lovitură de la 11 metri (’83).

De menţionat faptul că Juve a încheiat meciul în inferioritate, după ce Matthijs de Ligt a încasat cel de-al doilea cartonaş galben în minutul 81.

AS Roma: Patricio – Ibanez, Cristante, Smalling – Maitland-Niles, Pellegrini (’87, B. Mayoral), Veretout (’78, C. Perez), Mkhitaryan, Vina – Afena-Gyan (’71, Shomurodov), Abraham. Antrenor: J. Mourinho.

Juventus: Szczesny – Cuadrado, de Ligt, Rugani, De Sciglio – McKennie, Locatelli, Bentancur (’63, Arthur) – Dybala (’82, Chiellini), Kean (’63, Morata), Chiesa (’32, Kulusevski). Antrenor: M. Allegri.

Clasament oferit de flashscore.ro

Serie A, etapa 21:

Duminică, 9 ianuarie:
Venezia – AC Milan 0-3
/ Tânărul de origine română Luca Stângă a fost rezervă la Milan, debutând în Serie A în minutul 88 al partidei.
Empoli – Sassuolo 1-5 / Fundaşul Vlad Chiricheş a jucat 77 de minute la Sassuolo.
Napoli – Sampdoria 1-0 / Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Sampdoria.
Udinese – Atalanta 2-6
Genoa – Spezia 0-1
AS Roma – Juventus 3-4
Hellas Verona – Salernitana 1-2
Inter Milano – Lazio 2-1