10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiechtenstein – România, scor 0-2. Vedem și Campionatul Mondial la tv!

Liechtenstein – România, scor 0-2. Vedem și Campionatul Mondial la tv!

Naționala României a ratat un nou turneu final cu Mirel Rădoi la timonă, chiar dacă a încheiat preliminariile Campionatului Mondial din 2022 cu o victorie. Tricolorii s-au impus cu 2-0, la Vaduz, în fața Liechtensteinului, dar Islanda nu a scos un rezultat pozitiv la Skopje, astfel că Macedonia a încheiat Grupa J pe locul 2 și va susține barajul.

România a deschis scorul în minutul 8. Stanciu a centrat în careu, dintr-un corner, de pe stânga, Rus a deviat mingea până la Man, care a reluat imparabil de la 3 metri (0-1).

Tricolorii au trecut pe lângă majorarea avantajului în minutul 34. A fost un henț comis de Grunefelder, după o lovitură de cap a lui Pușcaș, dar lovitura de la 11 metri a fost ratată de Stanciu, care nu a nimerit poarta!

Rezultatul final a fost stabilit de Nicușor Bancu (’87). Căpitanul Universității Craiova a fost servit excelent de Maxim și a trimis o „torpilă“ de la 20 de metri, ce s-a dus sub transversală

Caseta tehnică:

Liechtenstein: B. Buchel – S. Wolfinger (’82, Yildiz), Grunefelder, Frommelt, Goppel, Spirig – Meier (’71, Kaufmann), Sele (’82, M. Buchel), Hasler – N. Frick (’63, Kardesoglu), Y. Frick (’71, F. Wolfinger). Selecționer: Martin Stocklasa.

România: Niță – Manea, Rus, Burcă, Bancu – Moruțan (’73, Cicâldău), Nedelcu, Stanciu (’63, Maxim) – Man (’74, I. Hagi), Pușcaș (’63, Alibec), Ivan (’82, Sali). Selecționer: Mirel Rădoi.

Cartonașe galbene: Meier ’48, S. Wolfinger ’70, Frommelt ’80 / –

A arbitrat: M. Jug (Slovenia).

Grupa J a preliminariilor CM 2022 din Qatar:

Etapa 10 (ultima): Liectenstein – România 0-2, Armenia – Germania 1-4, Macedonia – Islanda 3-1.