19.8 C
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României / CSO Filiaşi continuă cursa după o victorie frumoasă la Cârcea (FOTO)

-

Divizionara C CSO Filiaşi s-a calificat în turul 3 al Cupei României, ediţia 2021-2022, după ce s-a impus miercuri, scor 3-0, în deplasare, în faţa formaţiei CS Cârcea. A fost un joc controlat de elevii lui Mario Găman de la un capăt, la celălalt.

Filieşenii s-au întrecut în ocazii, gazdele au încercat contraatacul

Gazdele au început bine, cu o ocazie a lui Sîrmon (’5), dar uşor-uşor au cedat iniţiativa.

Replica nu s-a lăsat aşteptată deloc. A urmat o lovitură liberă, de la 18 metri, a lui Rogoveanu, care a trecut puţin peste poartă (’9). Tot Rogoveanu a nimerit bara în minutul 14. Pe lângă gol a trecut imediat şi Fotescu (’16). Filieşenii au mai irosit o fază importantă prin Cosmin Calu, care a reluat cu capul de la 5 metri puţin pe lângă poartă, după un corner executat de Dănescu, din dreapta (’19).

Filiaşiul şi-a mai trecut în cont o bară, prin Bubuioc, care a vrut să centreze la colţul lung şi a nimerit butul din stânga al porţii (’27).

În ciuda cursului jocului, CS Cârcea a fost la un pas de 1-0. Cosmin Sîrmon nu a reuşit să reia pe poartă de la 3 metri, după o centrare puternică, venită din stânga (’42).

La pauză a fost 0-1. Alex Fotescu a profitat de o eroare a unui fundaş central şi a şutat pe jos, de la 8 metri, la colţul din stânga al porţii (’45+1).

Nimic nou după pauză

Oaspeţii au început în forţă repriza secundă. Rogoveanu a obţinut o lovitură liberă în marginea careului de 16 metri şi tot el a executat-o periculos, dar Trancă a reuşit să respingă de pe linia porţii (’47).

Se putea face 0-2 în minutul 65, după o combinaţie între Armăşelu, Fotescu şi Rogoveanu, dar ultimul nu a mai reuşit să finalizeze.

A căzut şi golul doi! A fost o pasă în adâncime a lui Edi Dina pentru Rogoveanu, Trancă a luftat şi fotbalistul oaspeţilor a profitat, trimiţând pe lângă portarul ieşit în întâmpinare (’66, 0-2).

Rezultatul final l-a stabilit Rogoveanu, după o acţiune frumoasă şi un assist a lui Vespe (’82).

Click aici pentru FOTO!

CS Cârcea: 1. Claudiu Iovănescu – 2. Alex Vozaru (’83, 16. Alex Sandu), 13. Ionuţ Trancă, 6. Andrei Tulea, 5. Marius Dragomir – 8. Dănuţ Stancu, 19. Ionuţ Nuţă (’83, 20. Alin Butoi) – 9. Ionuţ Stancu (’77, 17. George Preoteasa), 10. Florin Stanciu (’67, 21. Lucian Drăghici), 7. Geani Cîndea – 11. Cosmin Sîrmon.
Antrenor: Alexandru Dicu.

CSO Filiaşi: 12. Dragoş Constantinescu – 4. Robert Dănescu (’58, 10. Alex Armăşelu), 20. Ionuţ Tătaru, 19. Eduard Dina, 2. Cosmin Calu – 7. Viorel Vîlcică (’83, Andrei Militaru), 15. Alin Pencea (’77, 11. Răzvan Vespe), 8. Marius Duriţă – 18. Robert Bubuioc (’58, 24. Vlăduţ Popa), 9. Alex Fotescu, 14. Daniel Rogoveanu (’82, 17. Cătălin Manolache).
Antrenor: Mario Găman.

Cartonaşe galbene: Cîndea ’29, ’90 Nuţă ’51, Dragomir ’58 / Dănescu ’33, Pencea ’65, Armăşelu ’69.

Cartonaş roşu: Cîndea ’90.

Au arbitrat: Iuliana Elena Demetrescu – Ramona Doriana Udrea, Gică Albulescu.

Citeşte şi: Bogdan Lobonţ, primul selecţioner al României U20: „Sunt emoţionat ca în prima zi de şcoală“