5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEURO 2020 / Olanda a învins Ucraina după un meci nebun pe Johan Cruijff Arena

EURO 2020 / Olanda a învins Ucraina după un meci nebun pe Johan Cruijff Arena

Olanda a început perfect parcursul la Campionatul European 2020. „Portocala mecanică“ s-a impus cu scorul de 3-2 în fața Ucrainei, într-un meci nebun din Grupa C. A fost o victorie obținută cu multe emoții, chiar dacă în primele 70 de minute oaspeții nu au existat. Trupa lui Shevchenko a punctat de două ori în patru minute și a reintrat în meci, dar Dumfries a adus bucuria în tabăra Olandei.

Golurile de pe „Johan Cruijff Arena“, din Amsterdam au fost marcate de Wijnaldum (52), Weghorst (59) și Dumfries (85), pentru învingători, respectiv Yarmolenko (75), Yaremchuk (79), pentru învinși.

Olanda: Stelekenburg – Dumfries, Timber (88, Veltman), De Vrij, Blind (64, Ake), Van Aanholt (64, Wijndal) – De Roon, Winlaldum, F. De Jong – Weghorst (88, de Jong), Depay (90+1, Malen). Selecționer: Frank de Boer.

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko – Zinchenko, Sydorchuk, Malinovsky – Yarmolenko, Yaremchuk, Zubkov (13, Marlos). Selecționer: Andriy Shevchenko.

Grupa C:

Etapa 1: duminică, 13 iunie: Austria – Macedonia 3-1, Olanda – Ucraina 3-2.

Clasament: 1. Austria 3 puncte (golaveraj 3-1), 2. Olanda 3 (3-2), 3. Ucraina 0 (2-3), 4. Macedonia 0 (1-3).

Etapa viitoare: joi, 17 iunie – ora 16.00: Ucraina – Macedonia de Nord, ora 22.00: Olanda – Austria.