13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalAmical / România – Georgia 1-2. Ce rușine! Încotro ne îndreptăm, Mirel?

Amical / România – Georgia 1-2. Ce rușine! Încotro ne îndreptăm, Mirel?

Naționala României a realizat un nou minim istoric. Tricolorii au pierdut, scor 1-2, în fața Georgiei, în partida amicală susținută miercuri seară, pe stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești.

În ciuda rezultatului „alb“, în prima repriză România a jucat bine, a avut o bară, a lui Ianis Hagi (’36) și alte câteva ocazii bune prin Alibec. Spre finalul primei părți, Florin Tănase a primit cartonaș roșu pentru o ieșire nervoasă (’42).

La reluare, dezastru. Oaspeții au deschis scorul prin Mikautadze (’61), după un assist al lui Kiteishvili.

La scurt timp, arbitrul grec a indicat punctul cu var, dar Răzvan Marin a ratat penaltiul, șutând peste poartă (’65).

Gruzinii au redus asistența la tăcere în minutul 71, când Aburjania a făcut 0-2.

Golul speranței l-a marcat Andrei Ivan, după un assist al lui Sorescu. Atacantul Științei a fost aproape și de egalare, dar a irosit două ocazii bune înainte de ultimul fluier.

România: Vlad – Sorescu, Chiricheș, Nedelcearu, Cr. Ganea – Olaru (’57, Cicâldău), R. Marin (’77, Stanciu), Maxim (’58, Budescu) – I. Hagi (’77, Keșeru), Alibec (’58, An. Ivan), Tănase. Selecționer: Mirel Rădoi.

Georgia: Kupatadze – Chabradze, Khocholava, Kverkvelia, Azarov – Shengelia (’57, Lobjanidze), Kvekveskiri (’57, Kiteishvili), Aburjania (’80, Gvilia), Okriashvili (’66, Kashia), Daushvili – Mikautadze (’81, Zivzivadze). Selecționer: Willy Sagnol.

Cartonașe galbene: Kvirkvelia ’49, ’64.
Cartonașe roșii: Tănase ’42 / Kvirkvelia ’64.
A arbitrat: T. Sidiropoulos (Grecia).

Pentru naționala României urmează un alt test, de data asta în deplasare. Tricolorii întâlnesc duminică, de la ora 19.00, la Middlesbrough, reprezentativa Angliei.