17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAthletic Bilbao, în finala Cupei Spaniei după 120 de minute de „luptă“ cu Levante

Athletic Bilbao s-a calificat, joi seară, în finala Cupei Spaniei, ediţia 2020/2021, învingând cu scorul de 2-1, în deplasare, după prelungiri, echipa Levante, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Au marcat Garcia ’30 (penalti) şi Berenguer (‘112) pentru Bilbao, respectiv Roger (’17) pentru gazde.

Levante: Fernandez – Vezo, Duarte, Ruber Pier (46, Bardhi) – Miramon (106, Coke), Rochina (85, Vukacevic), Malsa (85, Son), Clerc – de Frutos, Morales (90, leon), Roger (91, Gomez). Antrenor: Lopez.

Bilbao: Simon – de Marcos (106, Capa), Nunez, Alvarez, Berchiche (106, Balenziaga) – Berenguer, Lopez, Vesga (97, Garcia), Muniain (111, Morcillo) – Williams, Garcia (96, Villalibre). Antrenor: Marcelino.

În finală, Athletic Bilbao va întâlni FC Barcelona, în data de 17 aprilie, la Sevilla.

Athletic Bilbao este calificată şi în finala ediţiei 2019/2020 a Cupei Spaniei, în care va întâlni Real Sociedad, tot la Sevilla, în 3 aprilie. Meciul ar fi trebuit să se dispute anul trecut, dar a fost amânat din cauza pandemiei.

Citeşte şi: După Petrescu, a plecat şi Şumudică. Românul şi-a reziliat contractul cu Rizespor