24.5 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalUniversitatea II Craiova a „descălţat-o“ pe CSO Filiaşi în amical (galerie foto)

-

Universitatea II Craiova s-a impus de o manieră categorică, scor 6-1, în partida amicală susţinută astăzi, pe stadionul „Aripile“, în faţa formaţiei CSO Filiaşi. De menţionat faptul că meciul s-a disputat pe durata a două reprize de 60 de minute fiecare. Ambii antrenori au utilizat formule distincte în cele două părţi ale jocului.

Atanas Trică, gol superb sub privirile lui Rotaru

Alb-albaştrii s-au impus în prima repriză cu 3-0, spre încântarea lui Mihai Rotaru. Acesta a venit la meci să-l vadă la lucru pe Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci, şi a avut ce vedea. Optarul „satelitului“ a înscris golul doi, cu o lovitură foarte frumoasă de cap, după o centrare venită din dreapta, de la Danciu (’27).

Primele două reuşite au fost semnate de Sergiu Ricman (’15) şi Andrei Burlacu (’48), după un penalti scos tot de el.
CSO Filiaşi a avut câteva ratări mari, printre care şi o bară a lui Armăşelu.

Antrenorii Universităţii II Craiova, Mugur Guşatu şi Bogdan Vrăjitoarea, au folosit în prima repriză următorii jucători: Laurenţiu Popescu – Mocanu, I. Popescu, Stancu, Juncu – Croitoru, Călin – Ricman, Danciu, Burlacu – Trică.

De partea cealaltă, tehnicienii echipei CSO Filiaşi, Mario Găman şi Boby Arjoca Staicu, au mizat pe: Jianu – Albăstroiu, Tătaru, Calu, Cuţitoiu – Vaştag – Săulescu, Armăşelu, Şendroiu – Fotescu. Au mai intrat: Ciută – Buţurcă, Cornicioiu, Vespe.

Filieşenii, apatici şi după pauză

În cea de-a doua repriză, Universitatea II Craiova a mai marcat de trei ori, de Ştefan Bană (‘100, ‘111) şi Dragoş Popa (‘105).
În replică, CSO Filiaşi a înscris prin Eduard Dina (’98 – penalti) şi a mai dat o bară, de data aceasta prin Sabin Lupu.

Guşatu şi Vrăjitoarea au introdus următorii jucători: Păuşescu – Olteanu, Dobre, Firu, Zamfir – Petre, Cută, Mitru – Dr. Popa, Lăutaru, Bană.

Liderul Ligii 3, seria 6, i-a avut pe teren pe: Ciută – Dănescu, Circă, Dina, Calu – Duriţă – Lupu, Poiană, Manolache – Mărgărit. Au mai intrat: Bosnea – Cuţitoiu, Buţurcă, Vespe, Drăghici, Militaru.

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO!

Pentru Universitatea II Craiova urmează un amical cu Jiul Rovinari. Partida va avea loc duminică, de la ora 12.00, pe sinteticul grupării gorjene.
La rândul său, CSO Filiaşi va juca vineri, de la ora 12.00, la Târgu Jiu, cu Viitorul Pandurii.

Citeşte şi: Iași – „U“ Craiova 0-3 | Andrei Ivan: „Sunt fericit că am marcat“