11.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal„U“ Craiova - Viitorul 1-1 final. Știința pierde teren față de primul loc

„U“ Craiova – Viitorul 1-1 final. Știința pierde teren față de primul loc

Situația este din ce în ce mai grea la Craiova. Chiar dacă au făcut o primă repriză excelentă cu Viitorul, oltenii nu au mai jucat nimic după pauză, s-au lăsat dominați total, iar acum se pot „bucura“ pentru acest punct. Condiția fiziă este una precară, iar dacă situația nu se va schimba cât mai rapid, titlul în Liga 1 va rămâne, în continuare, tot un vis.

Final: „U“ Craiova – Viitorul 1-1

S-au arătat trei minute de prelungire.

min. 90: Ivan a trimis un șut din colțul careului mare, dar mingea s-a dus paralel cu poarta.

min. 86. Bărbuț și Vlădoiu sunt depășiți complet în defensivă, dar în fața porții oaspeții nu sunt inspirați.

min. 81: Intră și Căpățînă la Știința în locul lui Nistor.

min. 80: Ocazii după ocazii pentru Viitorul. Mățan și Luckassen ratează la foc automat. Craiova e în „corzi“!

min. 76: Ofosu a fost schimbat cu Vătăjelu la Universitatea.

min. 75: La fel ca și în partida cu FCSB, Craiova nu a mai jucat nimic după pauză. Viitorul domină ostilitățile, iar finalul de meci este extrem de interesant.

min. 68: Pitu îl înlocuiește pe Ganea la Viitorul.

min. 65: Papp s-a aflat, din nou, la finalizare, dar mingea trimisă de acesta cu capul s-a dus peste poarta lui Cojocaru.

min. 58: Avem parte de o repriză secundă mult mai încinsă. Viitorul a ieșit la joc, iar acum totul este pe contre.

min. 47: Lovitură în Bănie. Artean a înscris superb cu o lovitură de cap în colțul lung al porții lui Pigliacelli. Se restabilește rapid egalitatea.

min. 46: Trei schimbări și la Viitorul. Mățan, Ciobanu și Dussaut i-au înlocuit pe Fernandes, Matei și Benzar.

min. 46: Triplă schimbare la Craiova chiar după pauză. Ivan, Bărbuț și Bic au intrat pe teren. Cei schimbați sunt Cîmpanu, Mamut și Mateiu.

S-a reluat partida!

Pauză: „U“ Craiova – Viitorul 1-0.

min. 45: GOOOOLLLL Universitatea Craiovaaa! Paul Papp a deschis scorul cu o lovitură specială, cu călcâiul. Un gol venit perfect, fix înainte de pauză!

min. 43: Acțiune de toată frumusețea a lui Ofosu, încheiată cu o centrare bună spre Mamut, care nu a reușit să finalizeze. Ne apropiem de pauză.

min. 32: Mamuta irosit o ocazie bună pentru Craiova. Acesta a trimis mult peste poarta Viitorului dintr-o poziție aproape ideală. Rămâne 0-0 în Bănie.

Se pare că Viitorul a ales o tactică defensivă în acest meci și încearcă să scape pe contraatac. De partea cealaltă, Universitatea controleză jocul și pune presiune din ce în ce mai mare pe adversari.

min. 18. Craiova atacă poarta, dar șuturile sunt destul de slabe, nu pun probleme lui Cojocarul. Ultimul care și-a încercat norocul a fost Dan Nistor, de la aproximativ 16 metri!

min. 9: George Cîmpanu a luat o acțiune pe cont propriu și a trimis un șut de la 16 metri lateral, puțin pe lângă poarta oaspeților. Se joacă bine, ritmul este bun, așteptăm golurile!

min. 8: Alex Mateiu a primit un cartonaș galben pentru un faul cu genunchiul la Artean.

min. 3: Prima ocazie a meciului îi aparține Craiovei. Ofosu a trimis o centrare bună, dar lovitura de cap a lui Mamut nu i-a pus probleme lui Cojocaru.

Partida a început.

„U“ Craiova întâlneşte astăzi, de la ora 21.00, pe stadionul „Ion Oblemenco“, pe Viitorul Constanța. Meciul contează pentru etapa a 18-a din Liga 1, iar GdS vă va ţine la curent cu evoluţia scorului şi cu momentele importante ale meciului.

Echipele de start:

„U“ Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Ofosu, Mamut, Cîmpanu. Antrenor: Papură.
Rezerve: Popescu – Vătăjelu, Acka, Ivan, V. Constantin, Baiaram, Căpățînă, Bic, Bărbuț.

Viitorul: Cojocaru – Benzar, Mladen, Ghiță, Boboc – Artean, Matei, Hristovski – Ganea, Ely Fernandes, Luckassen. Antrenor: Rednic.
Rezerve: Căbuz – Dussaut, Dobrosavlevici, De Nooijer, Mățan, Ciobanu, Andronache, Pitu, Gaztanaga

CCA l-a desemnat arbitru central pe Marcel Bîrsan, din București. Asistenți vor fi Radu Adrian Ghinguleac, din București, respectiv Vladimir Urzică, din Piatra Neamț. Al patrulea oficial a fost numit Ionuț Coza, din Cernica.

Observator din partea CCA va fi Eduard Dumitrescu, din Pitești.

Date statistice:

Doar patru succese au reuşit oltenii pe teren propriu în acest sezon, în rest au o remiză (0-0 cu Sepsi OSK) şi trei înfrângeri (0-1 cu Academica, 0-1 cu Chindia, 0-2 cu FCSB).

13 dintre cele 20 de goluri marcate de olteni au fost reuşite în prima repriză.

Nouă dintre cele 22 de goluri încasate de dobrogeni au fost primite din faze fixe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 19 ori în principala competiţie internă, de opt ori s-au impus oltenii, de șase ori a câştigat Viitorul, iar alte cinci meciuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu U Craiova gazdă: 9 jocuri – 4 victorii Universitatea Craiova – două remize – 3 sucese Viitorul.

Prima confruntare a avut loc pe 8 august 2014, Universitatea – Viitorul 2-2 (dublă Curelea / dublă Mitrea).

Cea mai mare diferenţă de scor: 28 noiembrie 2015, Viitorul – Universitatea Craiova 4-0.

Întâiul succes din contul oltenilor în Liga 1: 28 august 2016, Universitatea Craiova – Viitorul 2-1.

Cele mai multe goluri într-un meci din campionat: 28 aprilie 2018, Universitatea Craiova – Viitorul 3-3.

Cea mai recentă întâlnire directă: 14 septembrie 2020, Viitorul – Universitatea Craiova 1-4, goluri înscrise de K. Luckassen, respectiv E. Koljic – dublă, N. Bancu şi A. Ivan.

Corneliu Papură vs Mircea Rednic în Liga 1: un joc – o victorie Papură (2019/20, CSM Poli Iaşi – Universitatea Craiova 2-5).

Mircea Rednic vs U Craiova în Liga 1: 5 jocuri – două victorii – 3 înfrângeri.

Liga 1, etapa 18:

Vineri, 22 ianuarie: Chindia Târgoviște – Academica Clinceni 2-1, FCSB – FC Voluntari 2-1.
Sâmbătă, 23 ianuarie – ora 12.30: Sepsi Sf. Gheorghe – Astra Giurgiu, ora 14.45: UTA Arad – FC Argeș, ora 21.00: Universitatea Craiova – FC Viitorul.
Duminică, 24 ianuarie – ora 18.00: Gaz Metan Mediaș – Poli Iași, ora 20.00: FC Botoșani – Dinamo.
Luni, 25 ianuarie – ora 20.30: AFC Hermannstadt – CFR Cluj.