24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalSpectacol oltenesc. Șapte goluri și victorie în prelungiri pentru Viitorul Pandurii. Și Slatina s-a impus!

Viitorul Pandurii și Pandurii Târgu Jiu au oferit un meci spectaculos, sâmbătă dimineață, pe stadionul Municipal, din Târgu Jiu. Gazdele acestui joc s-au impus cu scorul de 4-3, după ce golul victoriei a venit la ultima fază, în minutul 90+4, din penalti. Partida a contat pentru etapa a 12-a din Liga 2.

Golurile învingătorilor au fost reușite de Paraschiv (8, 32), Bădăuță (12) și Buia (90+4 – penalti). Pentru Pandurii Târgu Jiu au punctat Acosta (42), Vaida (64) și Dodoi (71).

Menționăm că la finalul jocului a izbucnit o încăierare între o parte dintre oficialii și jucătorii celor două echipe. Forțele de ordine au intervenit, însă spiritele nu s-au oprit nici la 3 minute după finalul jocului. De asemenea, antrenorul pandurilor, Călin Cojocaru, a fost eliminat în timpul meciului.

Viitorul Pandurii: Rob. Bodea – Ciul, Oros, Al. Băican, Andr. Dragu – Vl. Costea (83, Șerbănescu), Lixandru (78, Enache), Prejmerean (54, Chiorean), Gîrbiță (54, Mitrică) – D. Paraschiv, Bădăuță (83, Buia). Antrenor secund: Cosmin Frimu.

Pandurii: Aldescu – C-tin. Grecu (38, Cotolan), Diau, Moisie – Peia (38, Zaborowski), Remacle, Jaiteh, Felipe Acosta, Bunga – Ct. Vaida (81, Velcotă), Dodoi. Antrenor: Călin Cojocaru.

Metaloglobus cu ratările, Slatina cu golul

O semi-surpriză s-a produs la Slatina, acolo unde echipa locală a învins-o pe Metaloglobus, cu scorul 1-0, și astfel a bifat al treilea succes în actuala stagiune.

De menționat că în minutul 51, la scorul de 0-0, Ovidiu Herea a irosit o lovitură de la unsprezece metri pentru formația oaspete. De asemenea, gruparea din Ilfov a mai avut câteva oportunități de a înscrie, însă nu au reușit să le fructifice.

Unicul gol al meciului a fost reușit de către Vasile Gheorghe (69), după ce a profitat de o respingere greșită a portarului advers.

CSM Slatina: Nic. Grecu – Iana (78, Bodri), Cotigă, M. Manea, Demici, Vas. Gheorghe (cpt.), Ov. Popescu (73, Toma), Dav. Oprescu, Doman, Rogoveanu, Vlada (78, Stoica). Antrenor: Mihai Ianovschi

Metaloglobus: Gavrilaș – Ciubotaru, L. Cazan, Caramalău, Andr. Sava, Gavîrliță, Mino Sota, Andr. Lungu, R. Chiriac, Ed. Florescu, Ov. Herea (cpt.). Antrenor: Gabriel Manu

Programul meciurilor din etapa 12:

Sâmbătă, 14 noiembrie: Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Pandurii Târgu Jiu 4-3, CSM Slatina – Metaloglobus București 1-0, Comuna Recea – Unirea Slobozia 2-0; ora 14.30: CSM Reșița – Universitatea Cluj.
Duminică, 15 noiembrie: Csikszereda Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna 1-0, FC Rapid – Farul Constanța 2-1, ora 19.00: FCU Craiova – Gloria Buzău.
Luni, 16 noiembrie – ora 19.30: Petrolul Ploiești – Aerostar Bacău.
2 decembrie – ora 14.00: Ripensia Timișoara – CS Mioveni, Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele.