10 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 3 / CSO Filiaşi a ratat şansa de a ocupa fotoliul de lider (rezumat video)

Liga 3 / CSO Filiaşi a ratat şansa de a ocupa fotoliul de lider (rezumat video)

-

CSO Filiaşi a ratat şansa de a deveni liderul seriei a 6-a din Liga 3, după ce a pierdut duminică, surprinzător şi nemeritat, scor 1-2, în faţa formaţiei Vediţa Coloneşti. A fost un meci frumos, echilibrat, cu nerv, cu destule faze de poartă, dar al cărui rezultat, din păcate, este pus la îndoială de o fază suspectă de offside.

Doljenii au început bine meciul şi au irosit două ocazii bune, având şi o solicitare de penalti în minutul 4, după o intrare asupra lui Săulescu.

Gruparea din Olt a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Robert Stancu (’45+2). Acesta a îndeplinit o simplă formalitate după ce portarul Mario Enache îi respinsese şutul lui Robert Dalu.

Filieşenii au restabilit egalitatea prin Dragoş Săulescu, după o preluare bună în dreapta şi un şut la colţul lung (’54).

A urmat un joc pe contre, iar spre final, în minutul 85 mai exact, Vediţa a dat lovitura. Marius Savu a reluat cu capul, pe spate, o minge plouată, el aflându-se într-o poziţie suspectă de offside, vociferările gazdelor la adresa arbitrilor fiind în zadar.

VEZI REZUMATUL VIDEO ŞI DECLARAŢIILE ANTRENORILOR

CSO Filiaşi: Mario Enache – Marian Dănescu (’67, Sabin Lupu), Dragoş Circă, Eduard Dina, Cosmin Calu – Alex Armăşelu (’67, Andrei Şendroiu), Andrei Vaştag, Cristian Poiană – Dragoş Săulescu (’76, Ion Creţu), Alex Fotescu (’86, Cătălin Manolache), Vlăduţ Buţurcă (’46, Răzvan Vulpe). Antrenor: Mario Găman.

Vediţa Coloneşti: Florin Şerban – Silviul Pîslaru (’33, Cătălin Ion), Marius Savu, Ciprian Negoiţă, Florin Moise, Nicolae Rită, Alex Cincă, Ionuţ Mihai (’54, Mihai Gherghe), Gheorghe Aria, Robert Dalu, Robert Stancu. Antrenor: Bobi Verdeş.

Liga 3, seria 6 – etapa 5

Vineri, 9 octombrie: CSM Alexandria – Academica II Clinceni 5-2, Flacăra Moreni – Universitatea II Craiova 4-2.
Sâmbătă, 10 octombrie: Petrolul Potcoava – Unirea Bascov 0-1, FC Pucioasa – Sporting Roşiori 1-1.
Duminică, 11 octombrie: CSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 1-2.