15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 3 / Se mai amână prima victorie. „U” Craiova II, doar un egal cu Pucioasa

Liga 3 / Se mai amână prima victorie. „U” Craiova II, doar un egal cu Pucioasa

„U” Craiova II a remizat, sâmbătă după masă, cu AS Pucioasa, scor 2-2, după un meci disputat, în care cele două formații și-au împărțit reprizele. Această dispută a contat pentru runda a 4-a a noului sezon din Liga 3, seria 6

Elevii lui Ionuț Stancu au făcut o primă repriză bună, spre foarte bună. Alb-albaștrii au deschis scorul prin Andrei Burlacu (8), care deja se află la al doilea gol de la revenirea sa la Universitatea. Oaspeții au egalat rapid, prin Richard Ţilică (20), dar oltenii au trecut în avantaj până la pauză, după reușita șui Marian Danciu.

În partea secundă, nivelul de joc al craiovenilor a scăzut, iar oaspeții au izbutit să restabilească egalitatea în minutul 71, prin Emanuel Lungeanu și să smulgă un punct pe „Extensiv”.

„U” Craiova II: Popescu – Olteanu, Enache, Mitran, Zamfir – Guță, Danciu, Constantin – Trancă, Popa, Burlacu. Antrenor: Ionuț Stancu.
Au mai intrat: Vadasis, Juncu, Nețoiu, Petre și Dobre.

Pentru „U” Craiova II urmează o deplasare, la Flacăra Moreni. Meciul va avea loc vineri, 9 octombrie, de la ora 15.00.

Stancu: „Rezultatul a fost echitabil”

Tehnicianul oltenilor, Ionuț Stancu, consideră că remiza a fost una echitabilă, având în vedere că cele două echipe și-au împărțit reprizele.

„Am făcut o primă repriză bună, am deschis scorul, iar lucrurile erau în regulă. A urmat o a doua repriză mai modestă a noastră și pot spune că rezultatul a fost echitabil. Tinerețea copiilor și momentele importante nu au fost gestionate corect, iar acum trebuie să ne mulțumim cu un punct. Din păcate nu am reușit să câștigăm niciun meci în acest start de campionat. Noi tratăm fiecare joc la victorie și sperăm ca din etapa viitoare să simțim și noi gustul victoriei. Toate echipele din Liga a 3-a au jucători experimentați, iar fiecare meci în parte este dificil. Noi tot ce facem este să jucăm și să acumulăm cât mai multă experiență”, a spus Ionuț Stancu.

Liga 3, seria 6 – etapa 4

Vineri, 2 octombrie: Unirea Bascov – CSO Filiași 1-2, Vedița Colonești – Flacăra Moreni 0-0, Academica II Clinceni – Petrolul Potcoava 1-1.
Sâmbătă, 3 octombrie: Universitatea II Craiova – FC Pucioasa 2-2, Sporting Roșiori – CSM Alexandria 1-1.