21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 2 / Pandurii au cedat și cu Mioveni și rămân „lanterna roșie”

Liga 2 / Pandurii au cedat și cu Mioveni și rămân „lanterna roșie”

Pandurii Tg Jiu rămâne la cota zero și după cea de-a 5-a etapă din Liga 2. Gorjenii au cedat, cu scorul de 1-2, partida disputată pe teren propriu, cu Mioveni și astfel rămân codași în clasamentul ligii secunde.

Formația din Mioveni a deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Massaro, dar gorjenii au restabilit egalitatea în minutul 22, prin Remacle. Misiunea gazdelor a fost una foarte dificilă din minutul 41, după ce Pleșa a primit un cartonaș roșu. În partea secundă a meciului, cei de la Mioveni au fost la conducerea jocului și au reușit să marcheze golul victoriei în minutul 79, prin Sergiu Negruț. De menționat că și trupa lui Claudiu Niculescu a încheiat meciul în 10 oameni, după eliminarea lui Alexandru Iacob (83).

Pandurii Târgu Jiu: Aldescu – Andr. Pleșa, C-tin. Grecu (cpt.), Moisie, Luzemo, Andr. Dobre, Iul. Ștefan, Bunga, Remacle, Velcotă, C. Vaida. Antrenor: Călin Cojocaru.

CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Al. Iacob, Burnea, F. Constantin, M. Chindriș, Sz. Veres, Ișfan, Velblum, Massaro, Coșereanu (cpt.). Antrenor: Claudiu Niculescu.

Pentru Pandurii Târgu Jiu urmează un meci în deplasare, cu Universitatea Cluj.

Liga 2, etapa 5:

Sâmbătă, 26 septembrie: Aerostar Bacău – Csikszereda Miercurea Ciuc 3-2, ASU Poli Timișoara – Ripensia Timișoara 2-0, Gloria Buzău – CSM Reșița 0-1, Unirea Slobozia – Farul Constanţa (amânat), Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 1-2, Turris Turnu Măgurele – Concordia Chiajna 3-2; Comuna Recea – FC Rapid; ora 18.45: Petrolul Ploieşti – Dunărea Călăraşi.
Duminică, 27 septembrie – ora 12.00: Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj.
Marţi, 29 septembrie – ora 19.00: FCU Craiova – CSM Slatina.