6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSupercupa Europei / Bayern Munchen s-a impus în prelungiri în fața Sevillei

Supercupa Europei / Bayern Munchen s-a impus în prelungiri în fața Sevillei

Deținătoarea Ligii Campionilor, Bayern Munchen, și-a adjudecat și Supercupa Europei, după ce s-a impus cu 2-1, în prelungiri, în fața echipei FC Sevilla, câștigătoarea Ligii Europa, într-un meci susținut pe „Puskas Arena“ din Budapesta.

În timpul regulamentar scorul a fost 1-1. Spaniolii au deschis scorul prin Ocampos, dintr-un penalti (’13). Nemții au restabilit egalitatea prin Goretka, după un assist al lui Lewandowski (’34).
Bavarezii au mai marcat o dată în primele 90 de minute prin Lewandowski, dar sistemul VAR a anulat golul pe motiv de offside (’51).

Bayern a fost echipa mai prezentă în reprizele suplimentare și a dat lovitura prin Javi Martinez, care a reluat imparabil cu capul, după ce portarul Bono a respins greșit un șut al lui Alaba (’104).

Bayern: Neuer – Pavard, Hernandez (’99, Martinez), Sule, Alaba (’112, Boateng) – Goretka (’ 99, Davies), Kimmich – Sane (’70, Tolliso), Muller, Gnabry – Lewandowski. Antrenor: H. Flick.

Sevilla: Bono – Navas, Diego Carlos, Kounde, Escudero – Jordan (’94, Jordan), Fernando, Rakitic (’56, O. Torres) – Suso (’73, Gudelj), de Jong (’56, En Nesyri), Ocampos. Antrenor: J. Lopetegui.

Sevilla rămâne cu o singură Supercupă în palmares (2006). A pierdut alte patru Supercupe, în 2007, 2014, 2015 și 2016.

Bayern a cucerit al doilea trofeu, după cel din 2013, având alte trei finalei pierdute (1975, 1976, 2001).

Bayern reuşeşte astfel o cvadruplă impresionantă, titlul şi Cupa în Germania, Liga Campionilor şi Supercupa.