20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalArsenal a câştigat Supercupa Angliei în dauna lui Liverpool

Arsenal a câştigat Supercupa Angliei în dauna lui Liverpool

Arsenal Londra a cucerit Supercupa Angliei, sâmbătă, după ce a învins-o pe Liverpool cu 5-4 la loviturile de departajare, pe stadionul „Wembley“, fără spectatori. Scorul a fost egal după cele 90 de minute regulamentare, scor 1-1, şi s-a trecut direct la loviturile de departajare.

Aubameyang a deschis scorul pentru „tunari“ (’12), dar japonezul Takumi Minamino a egalat în minutul 73.

La loviturile de departajare, pentru Arsenal, deţinătoarea Cupei Angliei, au transformat toţi executanţii. Mai exact Reiss Nelson, Ainsley Maitland-Niles, Cedric Soares, David Luiz şi Pierre-Emerick Aubameyang, care a adus trofeul „Community Shield“ echipei londoneze.

De la Liverpool, campioana en titre, au înscris Mohamed Salah, Fabinho, Takumi Minamino şi Curtis Jones. Rhian Brewster, al treilea executant, a şutat în bară.

Este pentru al doilea an la rând când Liverpool pierde Supercupa Angliei la loviturile de departajare.

Arsenal: Emiliano Martinez – Holding, David Luiz, Tierney (’82, Kolasinac) – Bellerin (’58, Cedric), Mohamed Elneny, Granit Xhaka, Maitland-Niles – Saka (’82, Willock), Nketiah (’82, Reiss Nelson), Aubameyang. Antrenor: Mikel Arteta.

Liverpool: Alisson – Neco Williams (’59, Minamino), Joe Gomez, Van Dijk, Andy Robertson – Milner (’59, Naby Keita), Fabinho, Wijnaldum (’90+2, Brewster) – Salah, Firmino (’82, Curtis Jones), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Citeşte şi: Universitatea Craiova – Astra Giurgiu / CCA a anunţat brigada de arbitri