9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalPSG s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor

PSG s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain (PSG) s-a calificat pentru prima dată în finala Ligii Campionilor, marţi seară, la Lisabona, după ce a învins-o pe RB Leipzig, scor 3-0.

PSG s-a impus clar, prin golurile marcate de Marquinhos (13), Angel Di Maria (42) şi Juan Bernat (56), dar scorul putea fi şi mai mare, având în vedere numeroasele ocazii ratate, printre care şi două bare.

Campioana Franţei a început în forţă şi a avut şansa deschiderii scorului în minutul 7, dar Neymar a nimerit bara. PSG a înscris în minutul 13, prin brazilianul Marquinhos, care a reluat perfect cu capul la lovitura liberă executată ireproşabil de Angel Di Maria. RB Leipzig a replicat prin ocazia lui Y. Poulsen (25), care a reluat alături la centrarea lui Laimer. Parizienii au fost aproape de dublarea avantajului, dar Neymar (35) a trimis din nou în bară, din lovitură liberă.

Parizienii, în formă maximă

Echipa antrenată de germanul Thomas Tuchel s-a desprins în minutul 42, când Di Maria a finalizat pasa lui Neymar, după ce Parades a interceptat degajarea lui Gulacsi. Neymar a mai ratat o dată până la pauză (44). PSG a tranşat soarta meciului în minutul 56, prin Bernat, după o minge pierdută de Mukiele, care a cerut fault, iar Di Maria l-a servit foarte bine pe spaniol. Echipa germană a mai avut o ocazie notabilă în minutul 61, dar Rico a respins şutul lui Sabitzer.

RB Leipzig: Peter Gulacsi – Lukas Klostermann (Willi Orban, 83), Dayot Upamecano, Nordi Mukiele – Konrad Laimer (Marcel Halstenberg, 62), Kevin Kampl (Tyler Adams, 64), Marcel Sabitzer, Angelino – Daniel Olmo (Patrik Schick, 46), Yussuf Poulsen (căpitan), Christopher Nkunku (Emil Forsberg, 46). Antrenor: Julian Nagelsmann.

PSG: Sergio Rico – Thilo Kehrer, Thiago Silva, Presnel Kimpembe, Juan Bernat – Ander Herrera (Marco Verratti, 83), Marquinhos, Leandro Daniel Paredes (Julian Draxler, 83) – Angel Di Maria (Pablo Sarabia, 87), Kylian Mbappe (Eric Maxim Choupo-Moting, 86), Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.

În finală, duminică, PSG va înfrunta câştigătoarea celeilalte semifinale franco-germane, Olympique Lyon – Bayern Munchen.

Citeşte şi: Locomotive – „U” Craiova / Brigadă din Serbia pentru meciul de la Tbilisi