5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLeipzig, în premieră în semifinalele Ligii Campionilor

Leipzig, în premieră în semifinalele Ligii Campionilor

Echipa germană RB Leipzig a reuşit o calificare istorică în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, la Lisabona.

RB Leipzig a răsturnat calculele hârtiei şi s-a impus, după un meci aproape perfect, prin golurile marcate de Dani Olmo (51) şi Tyler Adams (88). Pentru Atletico a înscris Joao Felix (71 – penalty).

Formaţia germană va juca în penultimul act contra campioanei Franţei, Paris Saint-Germain.

Atletico a avut prima ocazie clară de gol a partidei, dar lovitura de cap a lui Savic a fost reţinută de portarul Gulacsi (10). Maghiarul s-a opus golului şi în minutul 13, la şutul din unghi al lui Renan Lodi. În restul primei reprize, cele două echipe s-au anulat reciproc.

O repriză spectaculoasă

Echipa antrenată de tânărul tehnician Julian Nagelsmann a deschis scorul în minutul 51, când spaniolul Olmo a reluat cu capul din marginea careului mic la centrarea lui Sabitzer.

Eforturile madrilenilor au fost răsplătite de portughezul Joao Felix, care a obţinut un penalty, pe care tot el l-a transformat (71).

Meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri, dar Tyler Adams a fost găsit de Angelino în marginea careului şi a marcat cu un şut deviat de Savic (88).

RB Leipzig: Peter Gulacsi – Marcel Halstenberg, Dayot Upamecano, Lukas Klostermann, Angelino – Marcel Sabitzer (Nordi Mukiele, 90+2), Kevin Kampl, Konrad Laimer (Tyler Adams, 72) – Christopher Nkunku (Amadou Haidara, 83), Yussuf Poulsen, Daniel Olmo (Patrik Schick, 83). Antrenor: Julian Nagelsmann.

Atletico: Jan Oblak – Kieran Trippier, Stefan Savic, Jose Gimenez, Renan Lodi – Yannick Carrasco, Saul Niguez, Hector Herrera (Joao Felix, 58), Koke (Felipe, 90+2) – Marcos Llorente, Diego Costa (Alvaro Morata, 72). Antrenor: Diego Simeone.

RB Leipzig a devenit a 32-a echipă care ajunge în semifinalele UEFA Champions League.

Citeşte şi: LPF a anunţat programul primei etape din noul sezon. Vezi când joacă Ştiinţa!