28.4 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalJuventus, salvată de la înfrângere de Cristiano Ronaldo în derbiul cu Atalanta

Juventus, salvată de la înfrângere de Cristiano Ronaldo în derbiul cu Atalanta

Campioana en titre a Italiei, Juventus Torino, a remizat în extremis pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Atalanta Bergamo, sâmbătă seara, în cel mai aşteptat meci al etapei a 32-a din Serie A.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a salvat-o pe „Bătrâna doamnă“ de la al doilea eşec consecutiv, după cel din etapa trecută cu AC Milan (2-4). CR7 a transformat două lovituri de la 11 metri, în minutele 55 şi 90. Atalanta a condus în două rânduri, prin golurile lui Duvan Zapata (’16) şi Ruslan Malinovski (’80).

Gruparea din Bergamo, antrenată de Gian Piero Gasperini, a fost foarte aproape de a şasea victorie consecutivă. Succesul ar fi propulsat-o pe poziţia a doua a clasamentului. Asta în condiţiile în care Lazio Roma, cu Ştefan Radu printre titulari, s-a înclinat pe teren propriu în meciul cu Sassuolo (1-2).
Lazio a condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Luis Alberto (’33), însă oaspeţii au întors rezultatul în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Giacomo Raspadori (’52) şi Francesco Caputo (’90).

Ştefan Radu a fost înlocuit în minutul 83, în timp ce Vlad Chiricheş a fost doar rezervă la Sassuolo, informează Agerpres.

Cu şase etape înainte de finalul sezonului, Juventus are un avans de opt puncte faţă de Lazio şi de nouă puncte faţă de Atalanta. Torinezii se îndreaptă către al nouălea titlu consecutiv în Serie A.
În cel de-al treilea meci din prima ligă italiană programat sâmbătă, AS Roma s-a impus cu 3-0 pe terenul „lanternei roşii“ Brescia, prin golurile lui Federico Fazio (’48), Nikola Kalinic (’62) şi Nicolo Zaniolo (’74).

Serie A, etapa 32:

Sâmbătă, 11 iulie: Lazio – Sassuolo 1-2, Brescia – AS Roma 0-3, Juventus – Atalanta 2-2.
Duminică, 12 iulie – ora 18.15: Genoa – Spal; ora 20.30: Cagliari – Lecce, Fiorentina – Verona, Parma – Bologna, Udinese – Sampdoria; ora 22.45: Napoli – AC Milan.
Luni, 13 iulie – ora 22.45: Inter – Torino.