10.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalJuventus, prima finalistă a Cupei Italiei. CR7 a dat-o în bară!

Juventus, prima finalistă a Cupei Italiei. CR7 a dat-o în bară!

Juventus Torino s-a calificat, vineri seara, în finala Cupei Italiei. Juve a terminat la egalitate, 0-0, cu AC Milan, pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor. În tur, scorul fusese tot egal, 1-1, astfel că s-a luat în calcul golul marcat de torinezi în deplasare.

În partida de pe „Juventus Stadium“, Cristiano Ronaldo a ratat un penalti în minutul 16. CR7 a şutat în bară, faza a continuat şi croatul Ante Rebic (Milan) a fost eliminat pentru lovirea lui Danilo.

De menționat că AC Milan nu a contat pe atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, accidentat.

A fost primul meci de fotbal jucat în Peninsulă după pauza de trei luni cauzată de pandemia de coronavirus. Din același motiv s-a jucat fără spectatori. A fost ținut și un minut de reculegere în memoria celor 34.000 de victime din Italia ale pandemiei de coronavirus.

A doua semifinală le opune sâmbătă, de la ora 22.00, pe Napoli şi Inter Milano. În tur, Napoli s-a impus cu 1-0 în deplasare.