10 C
Știri de ultima orăSportFotbalMarseille s-a impus la Nimes și și-a consolidat locul secund în Ligue 1

Marseille s-a impus la Nimes și și-a consolidat locul secund în Ligue 1

Olympique Marseille s-a impus cu 3-2 în fața lui Nimes, pe Stade des Costières, grație unui hat-trick reușit de atacantul argentinian Dario Benedetto. Partida a contat pentru etapa a 27-a din Ligue 1.

Nîmes a deschis scorul în minutul 5, prin Ferhat, dar a urmat apoi o demonstrație de forță din partea lui Benedetto. Argentinianul a înscris de trei ori, în minutele 10, 36 și 69, asigurând astfel victoria cu numărul 16 a lui Marseille în actuala ediție din Ligue 1. Scorul final a fost stabilit de Deaux, în minutul 90+1.

Nîmes se află pe locul 18, primul retrogradabil, cu 27 de puncte, la egalitate cu Dijon, formația de pe locul 17. Marseille (55 puncte) ocupă poziția secundă, la 11 puncte distanță de Rennes (locul 3) și la 10 puncte în spatele liderului PSG.

Etapa a 27-a:

Sâmbătă, 29 februarie – ora 18.30: Paris SG – Dijon, ora 21.00: Amiens – Metz, Brest – Angers, Monaco – Reims, Montpellier – Strasbourg, Toulouse – Rennes;
Duminică, 1 martie – ora 16.00: Nantes – Lille, ora 18.00: Bordeaux – Nice, ora 22.00: Lyon – St Etienne.