10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalAtalanta a făcut spectacol cu Valencia în manşa tur de pe San Siro

Atalanta a făcut spectacol cu Valencia în manşa tur de pe San Siro

Aflată la prima participare în Liga Campionilor, Atalanta a făcut un pas important spre faza sferturilor. Formația lui Gian Piero Gasperini s-a impus categoric pe San Siro în fața celor de la Valencia, scor 4-1, în prima manșă din optimi.

Atalanta a câștigat grație golurilor reușite de Hateboer (16′, 62′), Ilicic (42′) și Freuler (57′). Cheryshev (66′) a marcat singurul gol al „liliecilor”, la doar două minute de la intrarea pe teren.

Hans Hateboer (Atalanta) a fost desemnat jucătorul meciului, acesta reuşind să înscrie şi două goluri.

Atalanta: Gollini – Tolói, Palomino, Caldara (Zapata 75) – Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens – Pašalić (Tameze 90+2), Gómez (Malinovskyi 81), Iličić

Valencia: Doménech – Wass, Mangala, Diakhaby, Gayà – Ferrán Torres, Parejo, Kondogbia, Soler – Gonçalo Guedes (Cheryshev 64), Maxi Gómez (Gameiro 73).

Manșa a doua se va disputa la 10 martie, pe Estadio de Mestalla (Valencia).

Citeşte şi: Leipzig a răpus-o pe Tottenham chiar pe „White Hart Lane”