13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalViitorul Dăeşti, perdantă în derbiul Vâlcii

Viitorul Dăeşti, perdantă în derbiul Vâlcii

Viitorul Dăeşti a pierdut sâmbătă seară, în deplasare, în derbiul judeţului Vâlcea, partida cu Flacăra Horezu, cu scorul de 2-1. Partida a contat pentru etapa a 15-a a Ligii 3, Seria 4.

Horezu a deschis scorul la prima acţiune periculoasă, în minutul 7. Radu Georgescu a fost lansat spre poarta Dăeştiului, a fentat scurt doi adversari şi a înscris plasat, de la 12 metri. Golgheterul Seriei a 4-a, Florin Costea, a scăpat de trei ori singur spre poarta gazdelor, dar internaţionalul Under 17, Robert Popa, a intervenit salvator în două situaţii. În cea de-a treia, vârful oaspeţilor a ratat preluarea.

Imediat după pauză, antrenorul-jucător Adi Popa a bătut perfect o lovitură liberă de la 20 de metri şi mingea s-a dus în vinclul porţii oaspeţilor. Golul cu capul din minutul 87 reuşit de Florin Costea a animat finalul, însă era prea târziu pentru oaspeţi pentru a mai obţine ceva

Horezu: R. Popa – Bălan (Niţu 46), Munteanu, Olteanu, Samson – Precup, Simeanu – Stănică (Bîrzichie 90), S. Preda, Georgescu – Ad. Popa

Dăeşti: Marinoiu – Vasile, Bucei, Lăzărescu, Roşianu – Iordache – Neacşu (Marian 52), Rizea (Dima 46), Fl. Pîrvu, Talpoş – Fl. Costea

Gabi Mangalagiu: Trebuie să împrospătăm lotul

Antrenorul Viitorului Dăeşti, Gabriel Mangalagiu, spune că lotul va fi remaniat în această iarnă. De asemenea, acesta aşteaptă întăriri în defensivă, deoarece au primit cele mai multe goluri în Seria a 4-a, nu mai puţin de 36.

„Fotbalul te pedepseşte. Când nu dai gol, dă adversarul. Este păcat, pentru că am jucat. Suntem în discuţii cu mai mulţi jucători, trebuie să împrospătăm lotul. Unii trebuie să plece, iar dacă reuşim să aducem alţii, e bine, dar încă nu am tras linie“, a spus Gabriel Mangalagiu.

Clasament seria 4: 1. FCU Craiova 41 (38-7), 2. Şoimii Lipova 28 (30-13), 3. Chişineu Criş 28 (22-17), 4. Progresul Pecica 25 (25-18), 5. Flacăra Horezu 24 (19-15), 6. CSC Dumbrăviţa 22 (31-22), 7. CS Hunedoara 22 (28-28), 8. CSC Ghiroda 20 (26-22), 9. Becicherecu Mic 20 (22-18), 10. Viitorul Dăeşti 19 (32-36),11. Gloria Cermei 18 (23-27),12. Cetate Deva 17 (15-18), 13. Naţional Sebiş 14 (20-36), 14. CSO Filiaşi 12 (23-36), 15. ACS Poli Timişoara 11 (15-34), 16. Târgu Cărbuneşti 11 (14-36).

Citeşte şi: CSO Filiaşi, în cădere liberă. Gigi Ciurea cere întăriri