8 C
Știri de ultima orăSportFotbalUEFA a deschis proceduri disciplinare care vizează FRF

UEFA a deschis proceduri disciplinare care vizează FRF

UEFA a anunţat, astăzi, că a deschis proceduri disciplinare care vizează FRF. Acțiunea vine după meciul România – Suedia, scor 0-2, din 15 noiembrie, din preliminariile Euro-2020, potrivit News.ro.

Federaţia riscă sancţiuni pentru un banner interzis, pentru scandări interzise, folosirea de obiecte pirotehnice şi aruncarea de obiecte.

Cazul va fi analizat la 12 decembrie de Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA.

În plus, UEFA a anunţat că s-a deschis o anchetă disciplinară după „presupusele incidente rasiste“ semnalate la meciul de la Bucureşti.

La 15 noiembrie, reprezentativa României a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), de Suedia, în etapa a 9-a, penultima, a grupei F din preliminariile Euro-2020.

În minutul 19, meciul a fost oprit pentru scurt timp de arbitru după ce fanii români au aruncat petarde pe teren. În minutul 81, arbitrul a oprit din nou partida din cauza unor scandări rasiste în tribune.