10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiverpool şi-a făcut drum drept spre titlul din Premier League

Liverpool şi-a făcut drum drept spre titlul din Premier League

Liverpool continuă să impresioneze în Premier League. „Cormoranii” au ajuns la 11 victorii din 12 posibile, după succesul de duminică seară, împotriva rivalilor de la Manchester City. A fost 3-1 pentru deţinătoarea Ligii Campionilor, care a acumulat 34 de puncte şi s-a distanţat în fruntea ierarhiei. Partida a contat pentru etapa a 12-a din Premier League.

Partida de pe „Anfield” a început practic de la scorul de 1-0. Fabinho a marcat pentru Liverpool încă din minutul 6, cu un şut puternic de la peste 25 de metri. Imediat a urmat şi golul lui Mohamed Salah, în minutul 13. Egipteanul a dublat avantajul echipei sale, după ce a finalizat cu o lovitură de cap centrarea lui Mane. Jocul s-a echilibrat, iar „cetăţenii” au ieşit la joc. Sergio Aguero şi Raheem Sterling au trecut în mai multe rânduri pe lângă gol, iar îpână la pauză zabela a rămas neschimbată.

De menţionat că primele 45 de minute, arbitrul întânirii, Michael Oliver, nu a acordat un penalti pentru Manchester City. La scorul de 0-0, Trent Arnold a atins mingea cu mâna în careu, dar centralul a ignorat faza şi a continuat jocul.

City a dominat, Liverpool a câştigat

Repriza secundă a fost la îndemâna campioanei Angliei. Trupa lui Pep Guardiola a trecut la conducerea jocului şi a încercat să revină pe tabelă. Pe fondul dominării „cetăţenilor” din startul reprizei, tot Liverpool a reuşit să înscrie. Sadio Mane (’51) a finalizat o pasă lungă primită de la Henderson, iar victoria echipei sale devenise din ce în ce mai clară. În cele din urmă, Bernardo Silva a punctat pentru Manchester în minutul 78 şi a înschis meciul la 3-1.

Liverpool: Alisson – Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum , Salah, Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Manchester City: Bravo – Walker, Stones, Fernandinho, Angelino – Rodri, Gundogan – Silva, De Bruyne, Sterling – Aguero. Antrenor: Pep Guardiola.

În următoarea etapă, Liverpool se va deplasa la Crystal Palace. De partea cealaltă, trupa lui Guardiola va primi vizita lui Chelsea.

Clasament: 1. Liverpool 34 puncte (golaveraj 28:10), 2. Leicester 26 (29:8), 3. Chelsea 26 (27:17), 4. Manchester City 25 (35:13), 5. Sheffield Utd 17 (13:9), 6. Arsenal 17 (16:17), 7. Manchester Utd 16 (16:12), 8. Wolverhampton 16 (16:15), 9. Bournemouth 16 (15:15), 10. Burnley 15 (17:18), 11. Brighton 15 (15:17), 12. Crystal Palace 15 (10:16), 13. Newcastle 15 (11:18), 14. Tottenham 14 (18:17), 15. Everton 14 (13:18), 16. West Ham 13 (14:20), 17. Aston Villa 11 (17:20), 18. Watford 8 (8:23), 19. Southampton 8 (11:29), 20. Norwich 7 (11:28).

Articol scris de Tibi Cocora

Poate te interesează şi: SCM „U” Craiova se deplasează la Dinamo pentru a-și consolida locul doi