miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor U17 / Academia "Gică Popescu" nu a încurcat liderul (Update)

Liga Elitelor U17 / Academia „Gică Popescu” nu a încurcat liderul (Update)

-

Echipa de juniori sub 17 ani a Academiei „Gică Popescu” a pierdut, scor 2-3, partida susținută sâmbătă, în fața formației ASU Poli Timișoara. Disputa de la „Hanul Doctorului” a contat pentru etapa a 14-a de la Liga Elitelor.

Craiovenii au deschis scorul prin Eduard Grigorie, după o pasă a lui Mirel Neață (‘6, 1-0).

Oaspeții au replicat imediat, Alex Gașpar reșind să-l învingă pe Matei cu un șut de la 14 metri, la coltul din dreapta (‘9, 1-1).

„GP” a reintrat în avantaj grație lui Mirel Neață, care a prins un șut bun, din voleu, de la 17 metri după o respingere a adversarilor, mingea ducându-se la coltul din dreapta (’37, 2-1).

Oaspeții au restabilit egalitatea imediat după pauză, după o minge „bâlbâită” de defensiva Academiei. Cel care a profitat și a înscris a fost Demetris Cristodulo, care a șutat de la 2 metri (’47, 2-2).

Oaspeții au dat lovitura în minutul 89, când Mintaș a reluat cu capul o centrare de pe stânga, după un contraatac (’89, 2-3).

Academia „Gică Popescu”:
12. Alex Matei – 2. Octavian Urdu, 3. Eduard Calițoiu, 4. Alex Vezelovici, 5. Denis Prunaru – 7. Mirel Neață, 16. Eduard Grigorie, 6. Eduard Udrea – 10. Adrian Vlad, 9. Alex Grigorie, 11. Andrei Dinu.
Au mai intrat: 17. Florentin Gheorghe, 13. Marius Florea.
Antrenor: Ionuț Cimpoeru.

ASU Poli Timișoara
: 1. Alex Dogaru – 17. Denis Radu, 3. Rareș Bîrlovean, 5. Raul Pintea, 7. Denis Bot – 28. Maximilian Icma, 10. Alex Gașpar, 19. Mădălin Ursu, 74. Kuhn Ralf – 11. Demetris Cristodulo, 9. Mihai Jorza.
Au mai intrat: 21. Florin Mintaș, 29. Robert Szilagy.
Antrenor: Iulian Prodana.

Cartonașe galbene
: Vezelovici ’62 / Bot ’23, ’56, Gașpar ‘ 44, Cristodulo ’62, ’65, Pintea ’70.

Cartonașe roșii: Bot ’56, Cristodulo ’65.

Au arbitrat: Cristian Anghelina (Câmpulung) – Ionuț Marinescu, Dumitru Trandafir (ambii din Pitești).

În urma acestui eșec, Academia „Gică Popescu” a rămas pe locul 5, cu 22 puncte.

În etapa viitoare, trupa lui Ionuț Cimpoeru va juca tot acasă, în compania echipei CFR Cluj. Meciul este programat sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 14.00.