Programe, clasamente, rezultate
Programe, clasamente, rezultate

Liga I, etapa a 5-a

Vineri, 9 august: Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 3-1 (Vojtus ’19, B. Barbu ’24, Buziuc ’53 / An. Burlacu ‘3), Poli Iași – Dinamo București 2-0 (Breeveld ’23, Horsia ’31);
Sâmbătă, 10 august: Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 1-0 (Buş ’56), CFR Cluj – FC Hermannstadt 3-0 (Păun ’14, Costache ’84, Omrani ’89);
Duminică, 11 august: Universitatea Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe 0-1 (Karanovic ’81), FCSB – FC Voluntari 1-3 (F. Coman ’49 / Țîră ‘1, Ricardinho ’51, Botezatu ’68);
Luni, 12 august: FC Viitorul – FC Botoșani 2-2 (Eric ’12 – penalti, Iancu ’65 / Askovski ’27, ’81).

Clasament:

1.CFR Cluj541013:313
2.FC Viitorul532013:611
3.Poli Iași53206:111
4.FC Botoșani523011:69
5.Gaz Metan Mediaș52307:49
6.Univ. Craiova53027:59
7.Sepsi Sf. Gheorghe51404:37
8.Astra Giurgiu52126:67
9.FC Voluntari51225:75
10.FCSB51136:104
11.Academica Clinceni51048:143
12.FC Hermannstadt51047:133
13.Dinamo București51044:123
14.Chindia Târgoviște50144:111

Etapa viitoare:
Vineri, 16 august – ora 17.00: FC Hermannstadt – Academica Clinceni, ora 19.30: Chindia Târgoviște – Dinamo București.
Sâmbata, 17 august – ora 21.00: Sepsi Sf. Gheorghe – CFR Cluj.
Duminică, 18 august – ora 18.00: FC Botoșani – Universitatea Craiova, ora 21.00: FCSB – Poli Iași.
Luni, 19 august – ora 18.00: FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș, ora 21.00: Astra Giurgiu – FC Viitorul.

……..

Liga a II-a, etapa a 2-a

Sâmbătă, 10 august: Farul Constanța – Dunărea Călăraşi 1-0 (Kanda ’31 – penalti), Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti 3-0 (Hodgyai ‘9, Gonzales ’25, Jebari ’65), Ripensia Timișoara – Gloria Buzău 1-2 (Toma ’11 / V. Alexandru ’13, ’39), CS Mioveni – CSM Reșița 1-1 (V. Balint ’72 – penalti / Vădrariu ’90+2 – penalti), Pandurii Târgu Jiu – ASU Poli Timișoara 0-3 (Axente ’14, Manea ’58, Ungureanu ’80), Daco-Getica Bucureşti – Turris Turnu Măgurele 0-3 (Ispas ’81, Tescan ’88, ’90+1), FC Rapid – Concordia Chiajna 3-1 (Hlistei ’18 – penalti, Paliu ’23 – autogol, Vlada ’32 / C. Albu ‘7).
Duminică, 11 august: Sportul Snagov – FC Argeş 0-3 (A. Blejdea ’52, ’73, ’79), Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 3-0 (A. Pop ’35, ’40, Goga ’56).
Luni, 12 august: Petrolul Ploieşti – UTA Arad 0-3 (C. Rus ’36, Buhaciu ’90, Lorenzi ’90+4).

Clasament:

1.UTA Arad22006:06
2.Turris T. Magurele22005:06
3.SCM Buzau22003:16
4.Rapid București21103:14
5.CSM Resita21103:14
6.CS Mioveni21102:14
7.Farul Constanţa21101:04
8.FC Arges21014:23
9.Miercurea Ciuc21013:13
10.Politehnica Timișoara21013:13
11.‘U’ Cluj21013:23
12.Ripensia Timisoara21013:33
13.Concordia Chiajna21012:33
14.Petrolul Ploiești21012:43
15.ACS Viitorul Tg. Jiu21012:43
16.Sportul Snagov20021:50
17.Metaloglobus20021:50
18.Daco-Getica București20020:40
19.Dunărea Călărași20020:40
20.Pandurii Tg. Jiu20020:50

Etapa viitoare:
Sâmbătă, 17 august – ora 11.00: ASU Poli Timișoara – Daco-Getica Bucureşti, CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni, SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov, Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timișoara, UTA Arad – Csikszereda Miercurea Ciuc; ora 15.30: FC Argeş – Universitatea Cluj.
Duminică, 18 august – ora 13.00: Concordia Chiajna – Farul Constanța, ora 15.30: Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti.
Marţi, 20 august – ora 19.00: Turris Oltul Turnu Măgurele – FC Rapid.