20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal„Satelitul“ Universităţii a surclasat Dăeştiul

„Satelitul“ Universităţii a surclasat Dăeştiul

Echipa secundă a Universităţii Craiova a înregistrat o victorie concludentă, scor 4-1, în partida amicală susţinută astăzi, în deplasare, în faţa formaţiei Viitorul Dăeşti, noua reprezentantă a judeţului Vâlcea de la Liga a III-a. Golurile alb-albaştrilor au fost marcate de Danciu (’18), Nițu (’50), Trancă (’84) şi O. Popescu (’90 – penalti), în timp ce gazdele au replicat prin Costea (’65).

Antrenorul „satelitului“ a utilizat întreg lotul avut la dispoziţie şi a folosit două formule distincte.
Universitatea II Craiova, prima repriză: Preduț – Petre, C. Dobre, Ispas, Vadasis – Bîrzan, A. Dobre, Țegle – Nițu, Pascu, Danciu.
Universitatea II Craiova, repriza a doua: Poenaru – Olteanu, Mitran, Piciu, Juncu – Enache, Ionuţ Popescu, Toader – Trancă, Nițu, Octavian Popescu (jucător venit în probe de la Rapid – n.r.).

„A fost un joc foarte bun făcut de băieţii noştri, cu multe ocazii. Din păcate căldura a fost mare şi i-a cam stors de forţe pe jucători“, a explicat, pentru GdS, Nae Ungureanu, directorul sportiv al echipei secunde.

Acesta a fost cel de-al treilea test al verii pentru alb-albaştrii mici, bilanţul cuprinzând trei victorii: 2-0 cu CS Cârcea, 3-1 cu ACS Energeticianul şi 4-1 cu Viitorul Dăeşti.

Următorul joc de verificare al Universităţii II Craiova va avea loc sâmbătă, de la ora 11.00, pe „Extensiv“, împotriva formaţiei Unirea Bascov.