8 C
Craiova
vineri, 19 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGala Sportului Doljean şi-a desemnat câştigătorii pe anul 2023

Gala Sportului Doljean şi-a desemnat câştigătorii pe anul 2023

-

Sportivii doljeni care au obținut rezultate remarcabile la competițiile naționale și internaționale pe parcursul anului 2023 și antrenorii acestora au fost premiați luni, în cadrul Galei Sportului Doljean, organizate de Direcția Județeană de Sport, în parteneriat cu Consiliul Județean (CJ) Dolj și cu Primăria Municipiului Craiova.

Titlul de sportivul anului 2023 a fost primit de către Alexandra Anghel, luptătoarea pregătită de Aurel Cimpoeru de la clubul CSU Craiova, care a impresionat la Campionatul European de lupte, seniori, unde a câştigat medalia de aur. 

Distincţia de antrenorul anului i-a fost atribuită chiar antrenorului Alexandrei, Aurel Cimpoeru, cel care a avut un an excelent alături de sportivii săi.

SPORTIVI JUNIORI – sporturi olimpice / neolimpice:

JUNIORI SPORTURI NEOLIMPICE:
Mihalcea Gabriel Florin – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de lupte pe plajă

Botea Lucian Gabriel Constantin – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de karate Shito Ryo

Dincu Mihai Daniel – Clubul Sportiv Wu Quan LiCraiova
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu
Locul I – Campionatul European de Wushu Tradițional individual
Locul I – Campionatul European de Wushu Tradițional echipe
Locul II – Campionatul European de Wushu Tradițional individual taolu fara armă

Ungureanu Roxana Andreea Geanina – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul Mondial de lupte pe plajă

Nedelea Ana Maria – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova
Locul II – Campionatul Mondial de Kung-fu, Taolu fără armă
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, Taolu cu armă
Locul II – Campionatul European de Wushu Tradițional, Taolu cu armă
Locul III – Campionatul European de Wushu Tradițional, Taolu fara armă

JUNIORI SPORTURI OLIMPICE:
Boicea David Ștefan – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Pușcașu Simona Nicoleta – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Mormodol Mădălin Alexandru – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Ușurelu Alexia Elena – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul II – Campionatul Balcanic de judo U21
Locul II – Campionatul Balcanic de judo U23

Iordache Cătălin Alexander – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul IV – Festivalul Olimpic al Tineretului European – atletism

Smarandache Emanuela Mădălina – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de box

Meltzer Silvia Mihaela – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de box

SPORTIVI Seniori – sporturi olimpice / neolimpice și sportivi veterani:

VETERANI:
Enuță Dragoș – Clubul Sportiv Gladiator Gym Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de Culturism
5 Locuri I – Campionatul European de Culturism

Dragomir Petre – Clubul Sportiv Municipal Craiova
3 Locul II – Campionatul Mondial de Alergare montana, 55+
Locul II – Campionatul European de Alergare montana, 55+

SPORTURI NEOLIMPICE:
Obeanu Mara Georgia Alina – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, taolu cu armă
2 Locuri II – Campionatul European de wushu tradițional, taolu fără armă

Iana Mihail Alexandru – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, taolu fără armă

Surugiu Olivian Laurențiu – Clubul Sportiv Flux Arena Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de Padbol

Popescu Victoraș Costel – Clubul Sportiv Flux Arena Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de Padbol

Radu Ștefan Valentin – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul I – Campionatul Mondial Radioamatorism, unde scurte
Locul III – Campionatul Mondial Radioamatorism, unde scurte SSB putere mică

SPORTURI OLIMPICE
Coman Nicolae Marian – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de atletism, 1500m

Corneschi Ilie Alexandru – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul Balcanic de marathon

Anghel Eugenia – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul I – Campionatul European de box

Manda Lorena Maria – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I – Campionatul Balcanic de judo, sen
Locul II – Campionatul Balcanic de judo, tin

Irimia Adina Ionela – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de lupte, Tin

ANTRENORI:

Cojocaru Cristieana – antrenor al sportivului Dragomir Petre
Torcea Costel – antrenor al sportivului Enuță Dragoș
Cimpoeru Marius – antrenor al sportivului Mihalcea Florin Gabriel
Mitroi Geri Constantin – antrenor al sportivului Botea Gabriel
Boboșca Vasilică Valentin – antrenor a sportivei Ungureanu Andreea
Obeanu Silviu Ștefăniță – antrenor al sportivilor Dincu Daniel, Nedelea Ana, Iana Alexandru, Obeanu Mara
Trincu Dumitru Marian – antrenor al sportivului Radu Ștefan
Iacob Petra – antrenor al sportivului Iordache Alexander
Joița Ion – antrenor al sportivei Smarandache Emanuela
Mustățea Dora Cristina – antrenor al sportivei Meltzer Silvia
Călin Mircea – antrenor al sportivului Coman Marian
Ionescu Marius Viorel – antrenor al sportivului Corneschi Alexandru
Dragomir Ion – antrenor al sportivei Anghel Eugenia
Voinea Mihai Daniel – antrenor al sportivilor Ușurelu Alexia și Manda Lorena
Banciu Petre – antrenor al sportivilor Pușcasu Simona, Mormodol Mădălin și Irimia Adina

ANTRENORUL SI SPORTIVUL ANULUI – SPORT NEOLIMPIC:

ANTRENORUL ANULUI SPORTURI NEOLIMPICE:
Pucă Ion – antrenor al sportivului Iancu Ionuț

SPORTIVUL ANULUI 2023 – SPORTURI NEOLIMPICE:
Iancu Alin Ionuț – Sport Club Municipal Craiova – kempo
Locul I – Campionatul Mondial de Kempo
2 Locuri I – Campionatul European de Kempo
Locul II – Campionatul European de Kempo

ANTRENORUL SI SPORTIVUL ANULUI SPORT OLIMPIC:

ANTRENORUL ANULUI SPORTURI OLIMPICE:
Cimpoeru Aurel – antrenor al sportivei Anghel Alexandra

SPORTIVUL ANULUI 2023 – SPORTURI OLIMPICE:
ANGHEL ALEXANDRA NICOLETA – Clubul Sportiv Universitatea Craiova – lupte
Locul I – Campionatul European de lupte, seniori

Citeşte şi: Lupte / CSU Craiova se evidenţiază! Alexandra Anghel a adus argintul de la Europene!

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

00:01:36

Locatarii din blocul care a explodat s-au întors după...

Ieri, încă de la primele ore ale dimineţii, echipajele...

ȘTIRI GdS