13.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSuper revenire după accidentare! Jaqueline Cristian e în semifinale la Le Neubourg

Jaqueline Cristian s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Le Neubourg (Franţa), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari, după ce a învins-o pe belgianca Ysaline Bonaventure, cu 6-4, 1-6, 6-4.

Cristian, principala favorită a turneului, s-a impus după o oră şi 41 de minute.

Românca a fost condusă cu 4-2 în primul set, dar a reuşit să se impună cu 6-4, după patru ghemuri la rând. Bonaventure (28 ani, 145 WTA) a câştigat clar actul secund, cu 6-1. În decisiv, belgianca a început mai bine şi a avut 2-0, dar Jaqueline Cristian a luat patru ghemuri la rând şi a păstrat avantajul break-ului până la final (6-4).

În penultimul act, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe franţuzoaica Harmony Tan (25 ani, 111 WTA), care a câştigat ambele confruntări anterioare.