12.3 C
Știri de ultima orăSportTenisCanotaj / Aur pe bandă rulantă la Europene! România a triumfat în proba „regină“

Echipajul feminin de 8+1 al Romaniei (Magdalena Rusu, Iuliana Buhuș, Ancuța Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Adrian Munteanu) a cucerit duminică aurul la Campionatele Europene de la Munchen. Totalul medaliilor cucerite de tricolori în Germania a ajuns la 8.

Echipajul feminin al României la 8 plus 1 a cucerit duminică medalia de aur la Campionatele Europene de la Munchen după o cursă dramatică. Fetele noastre, plus cârmaciul Adrian Munteanu au câștigat cursa de 2000 de metri la mare limită, în fața Marii Britanii și a Olandei, asta după ce a fost nevoie să se recupereze un avans al britanicelor de peste o lungime de barcă în ultimii 500 de metri.

Rezultate obținute până în prezent de echipajele României

• Magdalena Rusu, Iuliana Buhuș, Ancuța Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Adrian Munteanu – medalie de aur în proba de 8+1 feminin