16.2 C
Știri de ultima orăSportFără pic de emoţii! David Popovici, aur pentru România la 200 m, la Europene

Fără pic de emoţii! David Popovici, aur pentru România la 200 m, la Europene

David Popovici a câștigat fără emoții finala la 200m liber, conducând cursa de la un cap la altul. Acesta a încheiat cele 4 ture de bazin în 1:45.45, la mai mult de două secunde de italianul Lorenzo Galossi, care s-a mulțumit cu argintul. Bronzul a mers la britanicul Jacob Whittle.

Pentru David Popovici este a doua medalie câștigată la aceste Europene, după aurul cucerit la 4x100m liber cu echipa României.

Aceasta a fost prima finală de astăzi la care a participat David Popovici la Campionatele Europene de înot pentru juniori. Acesta va mai concura și în finala probei de 4×100 de metri liber (ștafetă combinată), programată de la ora 19:09.

Citeşte şi: România, aur în proba de ştafetă 4x100m la Europene! David Popovici, printre medaliaţi