17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Asta da reuşită! Gabriel Burtănete a luat aurul la Cupa Mondială

Gimnastică / Asta da reuşită! Gabriel Burtănete a luat aurul la Cupa Mondială

Gabriel Burtănete a cucerit medalia de aur, duminică, în finala probei de sărituri din cadrul Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Varna (Bulgaria), cu o medie de 14,400, după 14,650 la prima săritură şi 14,150 la a doua.

Burtănete a fost urmat în clasament de americanul Taylor Burkhart, cu 14,350, şi de britanicul Courtney Tulloch, 14,250, scrie Agerpres.

În finala de la bârnă, Ioana Stănciulescu a ocupat locul 4 cu 12,200. Medalia de aur a fost câştigată de croata Ana Derek, cu 13,300, argintul a revenit finlandezei Maisa Kuusikko, 13,000, iar bronzul a fost adjudecat de franţuzoaica Aline Fries, cu 12,450.

În finala de la bară fixă, Răzvan Marc a încheiat pe locul şase, cu 13,400, iar Gabriel Burtănete a terminat pe şapte la paralele, cu 12,600.

Citeşte şi: Gimnastică / Ioana Stănciulescu a luat bronzul la paralele la Cupa Mondială