24.8 C
Știri de ultima orăSportJudo / Adrian Șulcă a luat medalia de aur la Europenele de juniori din Luxemburg

Adrian Şulcă a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru juniori de la Luxemburg, după ce l-a învins în finala categoriei 73 de kilograme pe Jus Mecilosek din Slovenia. Conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Judo, Şulcă s-a impus în finală prin Wazari.

Până în ultimul act, Adrian Şulcă i-a învins pe rusul Kantemir Khazhmetov, moldoveanul Ion Tonofrei, spaniolul Javier Pena Insausti şi italianul Vincenzo Pelligra.

Aceasta este prima medalie a României la Campionatele Europene de la Luxemburg, acolo unde participă cu opt judoka, cinci la masculin şi trei la feminin.

La competiţie s-au înscris 351 de judoka din 43 de ţări, 210 la masculin şi 141 la feminin.