6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCiclism / Eduard Grosu, locul al treilea în prima etapă a Turului României

Ciclism / Eduard Grosu, locul al treilea în prima etapă a Turului României

Rutierul Eduard-Michael Grosu, component al echipe naţionale a României, este purtătorul tricoului galben, de lider al clasamentului general, după ce s-a clasat pe locul al treilea, miercuri, în prima etapă a Turului ciclist al României.

Italianul Andrea Guardini (Giotti Victoria) s-a impus în etapa desfăşurată pe traseul Timişoara – Orţişoara – Vinga – Arad – Şimand – Chişineu Criş – Salonta – Nojorid – Oradea (171,2 km), în urma unui sprint de final, în 3 h 48 min 23 sec. Acesta a fost urmat de către kazahul Gleb Brusenski (Vino Astana Motors) şi de Eduard Grosu. În top 10 s-au mai clasat trei români, Adi-Narcis Marcu (Olimpic Torpedo Zărneşti) pe şase, Daniel Crista (CSA Steaua Bucureşti) pe şapte, iar Ionuţ-Andrei Andrei (CS UVT-Devron West CT) pe opt.

Eduard Grosu deţine şi tricoul albastru (cel mai bine plasat român), pe lângă cel galben (lider clasament general).

Astăzi este programată etapa a doua a cursei, Oradea – Aleşd – Nuşfalău – Şimleul Silvaniei – Zalău – Sânmihaiu – Almaşului – Topa Mică – Nădăşelu – Cluj-Napoca (208,1 km).

Citeşte şi: Thiem şi Medvedev au completat tabloul semifinalelor de la US Open