21.7 C
Știri de ultima orăSportCanotaj / Argint „mondial“ pentru România şi două calificări la JO 2020

Canotaj / Argint „mondial“ pentru România şi două calificări la JO 2020

Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci al României a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz Ottensheim (Austria). Echipa noastră a fost formată din Mihaiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari, informează Agerpres.

Victoria a revenit Poloniei, în 06 min 09 sec 860/1000, urmată de România, 06 min 11 sec 410/1000, iar pe locul al treilea s-a clasat Marea Britanie, cronometrată în 06 min 11 sec 710/1000.

Doar 35 de sutimi le-au despărţit pe fetele din echipajul feminin de dublu vâsle categorie uşoara, Ionela Livia Cozmiuc şi Gianina Elena Beleagă, campioanele mondiale en titre, de medalia de bronz. Aurul a revenit Noii Zeelande (07:15.320), argintul a fost câştigat de Olanda (07:19.510), iar bronzul de Marea Britanie (07:21.380), dar, totuşi, România (07:21.730) a reuşit calificarea la JO 2020.

Echipa feminină, pe cinci

Componentele echipajului feminin de patru vâsle, Tabita Maftei, Larisa Elena Roşu, Elena Logofătu şi Nicoleta Paşcanu, s-au clasat pe locul cinci în Finala B (06:51.420). Ele au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ele mai au o şansă la regata de calificare din 2020, de la Lucerna.

În proba de dublu rame fără cârmaci feminin, Cristina-Georgiana Popescu şi Amalia Bereş au câştigat Finala B (07:18.880) şi s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

S-au calificat la Jocurile Olimpice şi băieţii de la dublu rame fără cârmaci, Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă, după ce au obţinut locul 4 în Finala B (07:18.880).

În total, România a calificat şapte echipaje la JO 2020: dublu vâsle feminin, categorie uşoară, patru rame feminin şi patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin şi dublu rame masculin.

Duminică, România va evolua în alte trei finale la Mondiale, dublu vâsle feminin, dublu vâsle masculin şi opt plus cârmaci feminin, această ultimă ambarcaţiune având şase de calificare la JO 2020.