Liga I

Play-out, etapa a 13-a:
Duminică, 26 mai: Dunărea Călărași – Gaz Metan Mediaș 0-1, Concordia Chiajna – Poli Iași 4-1.
Luni, 27 mai: FC Voluntari – FC Hermannstadt 2-1, FC Botoșani – Dinamo 1-0.

Clasament:

7. Mediaș 13 9 2 2 22:8 45
8. Dinamo 13 8 2 3 16:7 42
9. Botoșani 13 7 2 4 16:9 41
10. Iași 13 3 5 5 12:16 31
11. Voluntari 13 5 4 4 14:16 30
12. Călărași 13 3 4 6 7:16 25
13. Hermannstadt 13 1 5 7 7:18 24
14. Chiajna 13 2 4 7 16:20 19

.

Liga a II-a, etapa a 37-a:

Vineri, 24 mai: Academica Clinceni – FC Argeş 2-1.
Sâmbătă, 25 mai: Dacia Unirea Brăila – Farul Constanţa 0-2, Metaloglobus Bucureşti – ACS Energeticianul 3-0, Pandurii Târgu Jiu – ASU Poli Timișoara 1-0, Sportul Snagov – Aerostar Bacău 1-0, ACS Poli Timişoara – CS Mioveni 1-4, Ripensia Timișoara – Daco-Getica Bucureşti 1-1, CS Baloteşti – Universitatea Cluj 0-2, Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 4-1.
Duminică, 26 mai: UTA Arad – Petrolul Ploieşti 2-4.

Clasament:

1. Chindia 37 26 7 4 77:33 85
2. Clinceni 37 27 3 7 74:22 84
3. ‘U’ Cluj 37 24 7 6 83:26 79
4. Petrolul 37 24 5 8 75:35 77
5. Snagov 37 21 7 9 54:34 70
6. FC Argeş 37 19 8 10 51:31 65
7. Mioveni 37 17 7 13 60:41 58
8. Oradea 37 13 10 14 51:59 49
9. Metaloglobus 37 14 7 16 43:54 49
10. UTA Arad 37 13 8 16 55:61 47
11. Ripensia 37 12 10 15 43:53 46
12. Farul 37 14 4 19 45:59 46
13. ASU Poli 37 12 9 16 37:38 45
14. Daco-Getica 37 10 14 13 51:54 44
15. Pandurii 37 12 8 17 57:63 44
16. Energeticianul 37 9 12 16 46:53 39
17. Bacău 37 10 5 22 53:66 35
18. ACS Poli 37 7 8 22 30:64 29
19. Balotești  37 6 6 25 29:81 24
20. Brăila  37 4 7 26 30:117 19

.

Liga a III-a, seria 3 – etapa a 30-a (ultima):

Vineri, 24 mai: CSM Alexandria – Sporting Roşiori 6-1, FCU Craiova – Flacăra Moreni 3-0, Turris Turnu Măgurele – Hermannstadt II 9-1.
Sâmbătă, 25 mai: FC Pucioasa – Unirea Bascov 3-2, Astra II – CSO Filiaşi 3-2, Flacăra Horezu – Universitatea II Craiova 2-0, FC Voluntari II – Viitorul Domneşti 3-2, Municipal Braşov – Atletic Bradu 1-2.

Clasament: 1. Turnu Măgurele 74 puncte (golaveraj 87-15), 2. FCU Craiova 62 (70-25), 3. Flacăra Horezu 57 (43-22), 4. CSM Alexandria 50 (55-36), 5. CSO Filiaşi 49 (50-47), 6. FC Pucioasa 45 (59-40), 7. „U“ Craiova II 43 (50-39), 8. Municipal Braşov 43 (48-34), 9. Unirea Bascov 41 (52-45), 10. FC Voluntari II 40 (39-44), 11. Flacăra Moreni 40 (38-48), 12. Astra II 40 (47-51), 13. Atletic Bradu 33 (49-63), 14. Sporting Roşiori 30 (36-58), 15. Hermannstadt II 21 (35-78), 16. Viitorul Domneşti 3 (16-129).

-A promovat în Liga a II-a Turris Turnu Măgurele.

-Au retrogradat în Liga a IV-a Viitorul Domneşti, AFC Hermannstadt II, Sporting Roşiori și Atletic Bradu.

 

.

 

Liga a IV-a Dolj

Play-off, etapa a 8-a: sâmbătă, 25 mai: Dunărea Calafat – CS Cârcea 3-0, Metropolitan Işalniţa – Tractorul Cetate 2-3, Danubius Bechet – UT Dăbuleni 4-1.

Clasament: 1. Tractorul Cetate 34 puncte (golaveraj 38-25), 2. Dunărea Calafat 33 (36-32), 3. Metropolitan Işalniţa 28 (39-35), 4. CS Cârcea 25 (47-39), 5. Danubius Bechet 23 (34-44), 6. UT Dăbuleni 10 (32-52).