Liga I
Play-off, etapa a 10-a:
Sâmbătă, 18 mai: „U“ Craiova – FC Viitorul 1-2.
Duminică, 19 mai: FCSB – CFR Cluj 1-0.
Luni, 20 mai – ora 21.00: Astra Giurgiu – Sepsi.
Clasament:
1. | CFR Cluj | 10 | 7 | 2 | 1 | 15:4 | 50 | |
2. | FCSB | 10 | 7 | 2 | 1 | 18:6 | 48 | |
3. | Viitorul | 10 | 6 | 2 | 2 | 18:10 | 39 | |
4. | U Craiova | 10 | 4 | 1 | 5 | 8:10 | 36 | |
5. | Astra | 9 | 1 | 0 | 8 | 3:18 | 24 | |
6. | Sepsi | 9 | 0 | 1 | 8 | 3:17 | 20 |
.
Play-out, etapa a 11-a:
Vineri, 17 mai: FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-0.
Sâmbătă, 18 mai: Poli Iași – Hermannstadt 1-1, Concordia Chiajna – Dinamo 0-2.
Duminică, 19 mai – ora 17.00: FC Voluntari – Dunărea Călărași.
Clasament:
7. | Dinamo | 11 | 8 | 1 | 2 | 16:6 | 41 | |
8. | Mediaș | 11 | 7 | 2 | 2 | 17:8 | 39 | |
9. | Botoșani | 11 | 5 | 2 | 4 | 13:9 | 35 | |
10. | Iași | 11 | 3 | 4 | 4 | 11:12 | 30 | |
11. | Voluntari | 10 | 4 | 3 | 3 | 12:11 | 26 | |
12. | Hermannstadt | 11 | 1 | 5 | 5 | 6:14 | 24 | |
13. | Călărași | 10 | 2 | 3 | 5 | 5:15 | 21 | |
14. | Chiajna | 11 | 1 | 4 | 6 | 12:17 | 16 |
.
Liga a II-a:
Etapa a 36-a:
Sâmbătă, 18 mai: FC Argeş – UTA Arad 2-1, ASU Poli Timișoara – CS Baloteşti 4-3, Luceafărul Oradea – Farul Constanţa 5-0, Daco-Getica Bucureşti – Dacia Unirea Brăila 5-2.
Duminică, 19 mai: Aerostar Bacău – Academica Clinceni 0-3, Energeticianul – Pandurii Târgu Jiu 1-2, CS Mioveni – Ripensia Timișoara 4-1, Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti 2-1.
Luni, 20 mai – ora 18.00: Petrolul Ploieşti – ACS Poli Timişoara.
Marţi, 21 mai – ora 20.30: Universitatea Cluj – Sportul Snagov.
Clasament:
1. | Chindia | 36 | 25 | 7 | 4 | 73:32 | 82 | |
2. | Clinceni | 36 | 26 | 3 | 7 | 72:21 | 81 | |
3. | ‘U’ Cluj | 35 | 22 | 7 | 6 | 80:26 | 73 | |
4. | Petrolul | 35 | 22 | 5 | 8 | 70:33 | 71 | |
5. | Snagov | 35 | 20 | 7 | 8 | 53:33 | 67 | |
6. | FC Argeş | 36 | 19 | 8 | 9 | 50:29 | 65 | |
7. | Mioveni | 36 | 16 | 7 | 13 | 56:40 | 55 | |
8. | Oradea | 36 | 13 | 10 | 13 | 50:55 | 49 | |
9. | UTA Arad | 36 | 13 | 8 | 15 | 53:57 | 47 | |
10. | Metaloglobus | 36 | 13 | 7 | 16 | 40:54 | 46 | |
11. | ASU Poli | 36 | 12 | 9 | 15 | 37:37 | 45 | |
12. | Ripensia | 36 | 12 | 9 | 15 | 42:52 | 45 | |
13. | Daco-Getica | 36 | 10 | 13 | 13 | 50:53 | 43 | |
14. | Farul | 36 | 13 | 4 | 19 | 43:59 | 43 | |
15. | Pandurii | 36 | 11 | 8 | 17 | 56:63 | 41 | |
16. | Energeticianul | 36 | 9 | 12 | 15 | 46:50 | 39 | |
17. | Bacău | 36 | 10 | 5 | 21 | 53:65 | 35 | |
18. | ACS Poli | 35 | 7 | 8 | 20 | 29:59 | 29 | |
19. | Balotești | 36 | 6 | 6 | 24 | 29:79 | 24 | |
20. | Brăila | 36 | 4 | 7 | 25 | 30:115 | 19 |
.
Liga a III-a, seria 3 – etapa a 29-a (penultima):
Vineri, 17 mai: „U“ Craiova II – CSM Alexandria 3-0, CSO Filiaşi – Flacăra Horezu 3-2, Atletic Bradu – FC Pucioasa 5-1, Flacăra Moreni – Municipal Braşov 2-1, Viitorul Domneşti – FCU Craiova 1-3, Hermannstadt II – FC Voluntari II 1-2, Unirea Bascov – Astra II 5-1.
Sâmbătă, 18 mai : Sporting Roşiori – Turris Turnu Măgurele 0-3.
Clasament: 1. Turnu Măgurele 71 puncte (golaveraj 78-15), 2. FCU Craiova 59 (67-25), 3. Flacăra Horezu 54 (41-22), 4. CSO Filiaşi 49 (48-44), 5. CSM Alexandria 47 (49-35), 6. Municipal Braşov 43 (47-32), 7. „U“ Craiova II 43 (50-37), 8. FC Pucioasa 42 (57-38), 9. Unirea Bascov 41 (50-42), 10. Flacăra Moreni 40 (38-45), 11. Astra II 37 (44-49), 12. FC Voluntari II 37 (36-42), 13. Sporting Roşiori 30 (35-52), 14. Atletic Bradu 30 (47-62), 15. Hermannstadt 21 (34-69), 16. Viitorul Domneşti 3 (14-126).
.
Liga a IV-a Dolj
Etapa a 7-a: sâmbătă, 18 mai: CS Cârcea – Danubius Bechet 5-2, Tractorul Cetate – Dunărea Calafat 4-1, Metropolitan Işalniţa – UT Dăbuleni 5-3.
Clasament: 1. Tractorul Cetate 31 puncte (golaveraj 35-22), 2. Dunărea Calafat 30 (33-32), 3. Metropolitan Işalniţa 28 (37-32), 4. CS Cârcea 25 (47-36), 5. Danubius Bechet 20 (30-43), 6. UT Dăbuleni 10 (31-48).