20.6 C
Știri de ultima orăSportFotbal / CSJ Craiova a lăsat-o pe CFR Cluj cu buza umflată după un meci nebun (FOTO)

Formația de juniori sub 17 ani a grupării CSJ Știința U Craiova a reușit o victorie foarte importantă sâmbătă, pe stadionul „Aripile“, în etapa a 13-a de la Liga Elitelor U17. Trupa lui Radu Vitan s-a impus cu 6-4 în fața echipei similare a clubului CFR Cluj, la capătul unui meci „nebun“.

Craiovenii au început excelent meciul și au deschis scorul rapid prin Croitoru, care a executat perfect o lovitură liberă de la 18 metri, poziție centrală (‘8, 1-0). La doar două minute, Furiș a pătruns pe partea stângă și a finalizat cu șut la colțul lung, majorând avantajul (’10, 2-0). Oaspeții au replicat imediat, Doroftei a nimerit bara de la 10 metri (’12), iar apoi Bucică a șutat imparabil de la 12 metri, reducând din diferență (’13, 2-1). CSJ a apăsat din nou accelerația și a marcat prin Sucitu, după un assist al lui Ricman (’22, 3-1). Clujenii au marcat și ei, norocos, prin Laco, acesta reluând dintr-un grup de jucători după ce s-a trezit cu mingea la picior, în urma unei respingeri a lui Ogarcă (’25, 3-2). Trei minute mai târziu a ieșit din nou la rampă Croitoru, care l-a executat din nou pe Hindrich din lovitură liberă (’28, 4-2). Gazdele nu au slăbit ritmul și după o incursiune pe stânga a lui Furiș s-au ales cu un penalti, pentru un henț comis de un apărător, iar Alex Mitru a executat perfect (’33, 5-2). Oaspeții au schimbat portarul după pauză, dar nici acesta nu a reușit să-i blocheze pe craioveni, Mitru reușind un nou gol frumos, cu un șut de la 17 metri, mingea fiind plasată lângă bara din stânga (’59, 6-2). Clujul a redus din handicap prin Butoiu, care a finalizat cu șut de la 10 metri un contraatac (’74, 6-3). CFR-ul a marcat din nou, prin Bucică, cu o reluare din interiorul careului mare, astfel că finalulna fost palpitant (’82, 6-4). CSJ Craiova: Ionuț Ogarcă – Cosmin Pîrvu, Toni Dicu, Daniel Croitoru, Mario Nețoiu, Alex Mitru, Sergiu Ricman, Adrian Furiș, Bogdan Firu, Bogdan Sucitu, Gabriel Ciuciulete. Au mai intrat: Antonio Miuțescu, Gabriel Pisică, Cristian Smeu, Ion Dogaru, Denis Prunaru. Antrenor: Radu Vitan. CFR Cluj: Otto Hindrich – Timotei Rusu, Tudor Laco, Robert Filip, Iosua Bochiș, Adrian Cătineanu, David Ciurcui, Alex Bucilă, Horea Pleșa, Mihai Doroftei, Dragoș Iancu. Au mai intrat: Bogdan Checeches – Szabolcs Szylagy, Raul Haiduc, Theodor Butoiu. Antrenor: Ianoș Mezei. Cartonașe galbene: Furiș / Bucică, Filip, Pleșa. Au arbitrat: Laurențiu Lupulescu – Ramona Doriana Udrea, Dănuț Bălu, Bochiș. În urma acestui succes, CSJ Știința U Craiova se regăsește la mijlocul clasamentului din seria Vest, cu 13 puncte, iar în runda viitoare va evolua în Ardeal, împotriva celor de la Interstar Sibiu. Pentru galerie foto, click aici.