12.6 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Bătălia pentru podium s-a încheiat. „U“ Craiova a învins la Iași și a terminat pe locul trei

Formația Universitatea Craiova a reușit să se impună duminică seară, în Moldova, în fața echipei Poli Iași, cu 2-1, și în urma celorlalte rezultate înregistrate în etapa a 10-a din play-off, a încheiat sezonul competițional 2017 / 2018 pe locul trei, cu 38 de puncte.

Gazdele au deschis scorul prin Kizito, care a reluat din fața porții după o pasă de pe dreapta venită de la Platini (’16, 1-0).

Alb-albaștrii au restabilit egalitatea prin Alex Mateiu, care a reluat cu capul de la opt metri o centrare de pe stânga a lui Bancu (’28, 1-1).

Știința a preluat conducerea șapte minute mai târziu, după o fază cursivă, ca la antrenament, inițiată de Bancu și finalizată de Băluță (’35, 1-2).

Poli Iași: Rusu – Zaharia (’67, Boșoi), Frăsinescu, Jagodinskis, Panțîru – Mihalache, Cioinac (’45+5, Mendes) – Platini, Joalisson (’81, Ștefănescu), Kizito – Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.

„U“ Craiova: Mitrovic – Popa, Kelic, Ferreira – Martic, Zlatinski (’46, Santos), Mateiu, Bancu – Băluță, Glavina, Mitriță (’87, Dimitrov). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene:  Jo, Frăsinescu / Zlatinski, Martic, Glavina, Băluță.

Au arbitrat: George Rădulescu – Marius Nicoară, Imre-Laszlo Bucsi; Adrian Cojocaru.

Pentru Universitatea Craiova urmează finala Cupei României împotriva echipei AFC Hermannstadt, programată duminică, 27 mai, de la ora 21.00, pe Arena Națională.

Dacă „U“ Craiova va câștiga finala Cupei Romaniei, alb-albaștrii vor juca în turul trei al Ligii Europa și ar putea întâlni echipe precum Zenit St. Petersburg (Rusia), Feyenoord (Olanda), Olympiakos Pireu (Grecia) și Dinamo Zagreb sau Hajduk Split.

Punând și răul în față, „U“ Craiova – echipă clasată pe locul trei, dacă ar pierde Cupa, ar avea următoarea listă cu adversare: FC Sevilla (Spania), AZ Alkmaar (Olanda), Maccabi Tel-Aviv (Israel), Partizan Belgrad (Serbia), Burnley (Anglia), Molde FK (Norvegia), FC Ufa (Rusia), Apollon Limassol (Cipru), Asteras Tripolis (Grecia), Illichivets Mariupol (Ucraina), Lech Poznan (Polonia), Admira Wacker (Austria), Atromitos FC (Grecia), Zalgiris Vilnius (Lituania), FH Hafnarfjardar (Islanda), Dundalk (Irlanda), Gabala FK (Azerbaijan), NK Osijek (Croatia).