5.3 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f): România a ocupat locul doi la Trofeul Carpaţi. Selecţionerul a definitivat lotul pentru Campionatul Mondial

Cristina Neagu a fost jucătoarea care a primit trofeul pentru locul doi (foto: Lucian Anghel)

Naţionala feminină de handbal a României a încheiat pe locul doi turneul amical Trofeul Carpaţi, desfăşurat la Craiova, în Sala Polivalentă.

Aseară, Cristina Neagu şi colegele sale au învins Brazilia, cu scorul de 24-23.

România: Dedu, Dumanska – portari; Neagu 8, Szucs, Buceschi 4, Laslo, Tătar 1, Tomescu, Berbece, Zamfirescu, Zamfir-Florianu, Dragut 4, Geiger, Pintea 5, Ardean 2, A. Popa

Competiţia a fost câştigată de Polonia, Brazilia s-a clasat pe locul trei, iar ultimul loc a revenit Macedoniei. Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului.

Partida dintre România şi Brazilia s-a disputat cu sala plină, iar suporterii au creat o atmoferă incediară, ducând România spre victorie, a doua de la Trofeul Carpaţi, după cea de sâmbătă cu Macedonia. În prima zi a turneului, româncele, pregătite de Martin Ambros au fost învinse de Polonia.

Tricolorele au plecat la Bucureşti, iar la mijlocul săptămânii vor face deplasarea spre Germania pentru a participa la Campionatul Mondial.

Selecţionerul a anunţat după meciul cu Brazilia jucătoarele care nu vor merge la Mondiale: Alina Ilie, Bianca Bazaliu şi Laura Popa.

Lotul care va face deplasarea în Germania: Portari: Denisa Dedu, Yulia Dumanska; Extreme stânga: Valentina Ardean-Elisei, Ana Maria Popa; Interi stânga: Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs; Centri: Eliza Buceschi, Cristina Laslo, Mădălina Zamfirescu; Interi dreapta: Melinda Geiger, Ana Maria Dragut; Extreme dreapta: Aneta Udriştioiu, Ana Maria Berbece; Pivoţi: Crina Pintea, Cyntia Tomescu, Timea Tătar.

România va debuta la Campionatul Mondial pe 2 decembrie, cu Paraguay. În grupa de la Trier mai evoluează Franţa, Spania, Slovenia şi Angola.

Rezultate Trofeul Carpați

România-Polonia 21-27, Macedonia-Brazilia19-32, România-Macedonia 31-18, Polonia-Brazilia 29-18, Polonia-Macedonia 32-25, România-Brazilia 24-23

Clasament final: 1. Polonia 6p, 2. România 4p, 3. Brazilia 2p, 4. Macedonia 0p.
Cel mai bun portar: Adriana Placzek (Polonia).
Cea mai bună jucătoare: Cristina Neagu.
Golgeter:Elena Giorgijevska (Macedonia)