17.5 C
Știri de ultima orăSportSorana Cîrstea, calificată în turul al doilea la US Open

Sorana Cîrstea, calificată în turul al doilea la US Open

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, marți, în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe olandeza Lesley Kerkhove cu scorul de 6-1, 6-3, la arenele Flushing Meadows din New York.
Cîrstea (27 ani, 54 WTA) s-a impus într-o oră și 14 minute de joc efectiv în fața unei adversare venite din calificări, cu o scurtă întrerupere la 4-2 în setul secund din cauza unor picături de ploaie.
Cîrstea a mai învins-o pe Kerkhove (25 ani, 171 WTA) anul trecut, la turneul ITF de la Versmold (Germania, 50.000 dolari), cu 7-6 (6), 6-3, în sferturi.
Cea mai bună performanță pentru Cîrstea la Flushing Meadows este turul al treilea, atins în 2009. Anul trecut a pierdut în primul tur, iar în 2015 nu a participat.
Românca și-a asigurat un cec de 86.000 dolari și 70 de puncte WTA. În turul secund, Cîrstea va avea o adversară foarte dificilă pe Jelena Ostapenko (Letonia).